Joe Biden se objevil s Bestií. Obrněná limuzína má na palubě krev pro prezidenta

Přidat na Seznam.cz

Doba je neklidná, a tak není divu, že Joe Biden cestuje po starém kontinentu v „Bestii“. Tak se jmenuje jedinečný vůz postavený speciálně pro obyvatele Bílého domu. Limuzína je připravena na všechny případy, píše server National World.

Každý alespoň jednou v životě viděl prezidenta Spojených států amerických vystupovat z Air Force One po příletu do hostitelské země. Ale to je jen špička ledovce. Než speciální Boeing 747 Joea Bidena přistane na cílovém letišti, přistane v hostitelské zemi silný letoun Boeing C-17 Globemaster.

Přepravuje vozidla, která jsou určena k zajištění bezpečnosti amerického prezidenta. Kolik jich je? Někdy je jich tolik, že jedno dopravní letadlo nestačí. Během klimatického summitu a zasedání G20 v říjnu 2021 se pohybovalo v koloně až 85 vozidel. Drtivá většina z nich pocházela přímo z USA.

Když americký prezident cestuje do zahraničí, hvězdou doprovodné kavalkády je samozřejmě Cadillac One, obrněná limuzína speciálně navržená pro obyvatele Bílého domu. Z dálky se zdá, že jde o téměř obyčejný vůz s prodlouženou karoserií. Pravda se ukáže, až když auto zastaví a Bidenovi bodyguardi z tajné služby otevřou dveře vozu.

Pak je jasné, že střecha limuzíny vede nad hlavami bodyguardů, kteří jsou s největší pravděpodobností velcí. Navíc pomoc při otevírání dveří není jen zdvořilostní, protože jejich tloušťka připomíná spíše dveře tryskového letadla. To vše je navenek působivé, ale nejdůležitější je to, co je na první pohled neviditelné.

Nejlepší auto

Současná inkarnace „Bestie“ slouží americkému prezidentovi od září 2018. Stejně jako předchozí generace Cadillacu One byl postaven na podvozku lehkého nákladního automobilu. Vůz měří na délku nejméně 5,5 metru a pravděpodobně váží kolem 9 tun. Proč tolik váhy? Limuzína je silně pancéřovaná.

Pětivrstvé sklo o tloušťce nejméně 12,5 cm musí hodně vážit. K tomu je třeba připočítat pancéřové desky v karoserii a pod podvozkem. Jak silné? Ty v předchozí verzi Zvířete, kterou ještě používal Barack Obama, byly silné nejméně 5 cm. V současném voze rozhodně nejsou tenčí. Celá věc vám umožní vyváznout bez úhony při výbuchu bomby. To však není vše.

Interiér vozu Cadillac One má vlastní systém cirkulace vzduchu, který chrání cestující před případným plynovým útokem. K dispozici jsou také střelné zbraně, moderní vybavení pro první pomoc, včetně ledničky s krví kompatibilní s prezidentovou krevní skupinou, a vrhače plynu, které mají odradit případné útočníky. Pneumatiky samozřejmě umožňují, aby vozidlo pokračovalo v jízdě i po průstřelu.

Průmysl pro stát

Cadillac One nemá ve světě civilních automobilů obdoby. Jedná se o design vytvořený americkým automobilovým průmyslem speciálně pro prezidenta USA. Takové auto nelze objednat ani za největší peníze. A ne všechno je o něm známo, protože tajná služba si raději nechává své karty pro sebe.

Existují náznaky, že stejně jako v předchozí verzi Beast je srdcem aktuálně používané limuzíny vznětový motor V8 o objemu 6,6 litru. Nejedná se o zcela originální konstrukci, ale o motor vyvinutý společností General Motors s ohledem na lehké nákladní vozy.

Původní motor má výkon 300 koní. Není však známo, jaké jsou přesné parametry jednotky instalované ve voze Cadillac One. Podle zpráv z médií je vůz schopen zrychlit víceméně na 100 km/h. Nestačí to? Ne nutně. Koneckonců, zvíře nebylo navrženo pro dlouhé cesty, ale pouze pro nezbytné jízdy a reprezentativní přehlídky.

Odhaduje se, že spotřeba vozu je víceméně 30 l/100 km. Takový apetit po Cadillacu One samozřejmě není pro americký rozpočet žádnou zvláštní zátěží. Z ekologického hlediska však zůstává výtkou.

Vývoj a výroba současné verze modelu Beast a několika odlehlých vozů stály přibližně 16 milionů dolarů, v přepočtu asi 352 milionů Kč. Podle zpráv západních médií má fáze návrhu nástupce prezidentské limuzíny začít v roce 2023. Je možné, že půjde o vůz s bezemisním pohonem. O takovém řešení se v roce 2021 zmínil sám Joe Biden.

Americký prezident se velmi zajímá o automobily. V roce 2021 osobně testoval elektrický Hummer EV. Možná tedy konstruktéři příštího obrněného vozidla pro Bílý dům využijí některá řešení použitá v tomto výkonném americkém SUV? Bez ohledu na zdroj inspirace je jedno jisté – výsledek bude působivý.

Zdroj: nationalworld.com