Jízda rychlostí 65 km/h: toto elektrokolo je téměř k nerozeznání od motorky

Přidat na Seznam.cz

Na veletrhu Eurobike 2021 představila tradiční německá značka Nicolai, známá svými terénními koly všeho druhu, vizionářské elektrokolo Eboxx Ultra. Mísí se v něm vlastnosti horského kola a motokrosového stroje – disponuje totiž obrovským výkonem až 10 kW.

Malý specializovaný výrobce Nicolai vyrábí kola do terénu již 25 let s vynikajím extravagantním designem a vysokým výkonem. Model Eboxx Ultra není výjimkou a vyplňuje mezeru mezi elektrokolem a elektromotocyklem. Vysvětlení: e-motorky mají obvykle výkon mezi 15 a 35 kW, ale s hmotností hodně přes 100 kilogramů mají mnohem odlišné ovládání a jízdní vlastnosti než horská kola. Na druhou stranu silniční horská elektrokola váží jen asi 20 kilogramů, ale kvůli zákonem omezenému jmenovitému výkonu 250 wattů nenabízejí dostatečný výkon pro každého.

Nicolai Eboxx Ultra se dodává se dvěma popruhy najednou
Eboxx Ultra je v každém případě výkonný, protože při hmotnosti mezi 55 a 65 kg má špičkový výkon 10 kW s pozoruhodným točivým momentem 275 Nm. Výkon se přenáší pomocí 2 paralelních uhlíkových ozubených řemenů. Relativně nízká hmotnost a obrovský výkon motoru zajišťují maximální požitek z jízdy a snadnou ovladatelnost. S podvozkem EXT speciálně navrženým pro toto elektrokolo s plným odpružením a zdvihem odpružení 180 mm nejsou problémem ani náročné trasy. A právě na nich by měli jezdit pouze zodpovědní motorkáři, protože motokrosová verze Eboxx Ultra MX je klasifikována jako motorové vozidlo a na lesních nebo cyklistických stezkách nemá co dělat. Na schválených tratích a tratích dosahuje maximální rychlosti 65 km/h.

K dispozici je také silniční verze
Výrobce Nicolai naštěstí myslel i na jezdce, kteří chtějí s elektrokolem jezdit po silnici, protože pro něj existuje homologace L1e-B. V rámci zákonných požadavků je pak motor elektronicky přiškrcen na 4 kW a má maximální rychlost 45 km/h. Pro jízdu na motocyklu je pak vyžadován řidičský průkaz. K řízení je pak zapotřebí řidičský průkaz skupiny AM nebo B, protože ten zahrnuje skupinu AM. Terénní elektrokolo je tak atraktivní alternativou pro dojíždějící, kteří obvykle používají k cestě do práce auto nebo motorku. V silniční verzi je Eboxx Ultra nabízen ve dvou různých variantách pohonu: s asistencí pedálů nebo bez ní. Obě verze mají plynovou rukojeť pro akceleraci, verze s pedálovou asistencí je vybavena 9stupňovou převodovkou Pinion, která umožňuje šlapání i při vysokých rychlostech. Verze pro mopedy má naopak pouze opěrky nohou, jak je u motocyklů obvyklé. Podle Nicolaie budou první testovací jízdy možné od října 2021 a tehdy se budou přijímat i objednávky. Dodávka prvních jednotek je plánována na léto 2022.

Zdroj: Nicolai