Jezdíte do Polska? Tak si dejte pozor. Pohraniční stráž vám nově může udělit pokutu

Přidat na Seznam.cz

Pohraniční stráž, stejně jako ostatní služby, mohla kontrolovat dopravu, ale v některých případech musela mít podporu policie, aby mohla udělit pokutu. Od 26. července se to změnilo a pohraniční stráž bude vydávat také lístek, jak píše server Autokult.

Tuto změnu je třeba mít na paměti, protože již není naděje, že by pohraniční stráž přistupovala k některým přestupkům shovívavě. Vše v souladu s novelou nařízení ministra vnitra a správy ze dne 4. července 2022 o přestupcích, za které jsou příslušníci pohraniční stráže oprávněni ukládat pokuty formou pokutového bloku.

Strážníci mohou udělit pokutu za následující přestupky:

  • Ohrožení bezpečnosti silničního provozu zanedbáním náležité opatrnosti,
  • Nedání přednosti chodcům a další jednání proti bezpečnosti chodců
  • Porušení zákazu předjíždění,
  • Neoprávněné označení vozidla jako privilegovaného,
  • Neoprávněné objíždění závor na železničních přejezdech a vjíždění na železniční přejezdy.

Podle ministerstva větší pravomoci pohraniční stráže při ukládání pokut formou pokutového bloku umožňují této službě rychle a účinně reagovat na nejzávažnější dopravní přestupky. Navíc zbavuje policii povinnosti přijet na místo, když pohraničník zjistí takový přestupek.

To je také – proti smyslu věci – dobrá zpráva pro řidiče. Přestože pokuty za výše uvedené přestupky jsou vysoké a někdy dosahují výše 2 000 až 2 500 zlotých, což je v přepočtu cca 10 000 – 13 000 Kč, pohraniční stráž mohla dříve místo přivolání policie jednoduše podat žalobu k soudu. A to se týká nejen nákladů na pokutu, někdy dokonce vyšších než pokuta, ale i samotného soudního řízení.

Zdroj: autokult.pl