Jeep Wrangler slaví 5 milionů prodaných kusů. Prvnímu z nich je dnes 37 let

Přidat na Seznam.cz

Pět generací a 5 000 000 prodaných kusů. To je rekord ikonického terénního vozu Jeep Wrangler. Když se mezi novináři objevil první z nich, psal se rok 1986 a nikdo netušil, jaká legenda se zrodila. Od té doby se každá další generace svými jízdními vlastnostmi přibližovala osobním vozům, přičemž si stále zachovávala nekompromisní terénní schopnosti. Jeep Wrangler slaví a miliony zákazníků po celém světě také.

Milion prodaných vozů je v dnešním světě číslo hodné uznání, ale když jich je 5 milionů, a to navíc v tak okrajovém segmentu, jako je terénní automobil, zaslouží si to přinejmenším obrovský potlesk. Koncern Stellantis, současný vlastník značky Jeep, oznámil prodej pětimiliontého Jeepu Wrangler, který si zakoupil zákazník v Camdenu ve státě New Jersey v USA.

Jubilejní zákazník obdržel příslušenství Jeep Performance Parts (JPP) by Mopar v hodnotě 5 000 dolarů (v přepočtu cca 114 tisíc Kč) a doživotní výhody programu péče o zákazníky Jeep Wave, který zahrnuje plánovanou údržbu, přístup na exkluzivní akce Jeep a speciální péči o zákazníky.

Zahájení prodeje v roce 1987

„Jeep Wrangler je přirozeným dědicem legendárního vozu Willys, který inspiroval ducha značky. Od svého prodejního debutu v roce 1987 je oporou světa SUV a my jsme velmi hrdí, že můžeme oslavit pětimiliontý Jeep Wrangler,“ řekl Eric Laforge, šéf značky Jeep v Evropě.

Prvním modelem Jeep Wrangler byla verze s interním označením YJ, která se sériově vyráběla od roku 1987 v závodě společnosti American Motors Corporation. Stejně jako její předchůdce Jeep CJ-7 měla dvoudveřovou karoserii s plátěnou nebo pevnou střechou. Na výběr byl řadový čtyřválcový a šestiválcový benzinový motor. Z řady YJ se v letech 1987 až 1995 prodalo 630 000 kusů.

V roce 1996 následoval model TJ a v roce 2006 model JK, který výrazně rozšířil modelovou řadu Wrangler. Přibyla pětidveřová verze karoserie s dlouhým rozvorem a nabídku motorů tvořily benzinové agregáty V6 a poprvé také úsporný čtyřválcový turbodiesel. Současná generace s interním označením JL debutovala v roce 2017 a v nabídce pro severoamerický trh je i výkonná verze poháněná benzinovým motorem V8 o objemu 6,4 litru.

V historii modelu Wrangler nebyla nouze o limitované verze. Z nich lze zmínit například nejoblíbenější 10th Anniversary, Golden Eagle a Backcountry. V roce 2021 měla v Evropě premiéru verze Wrangler 4xe Plug-in Hybrid. Ta dosahuje nejvyššího výkonu ve své třídě a kombinuje přeplňovaný zážehový čtyřválec o objemu 2,0 litru a dva elektromotory, z nichž jeden je umístěn přímo ve skříni osmistupňové automatické převodovky.

Druhý funguje jako výkonný startovací generátor spojený s klikovým hřídelem spalovacího motoru drážkovaným řemenem. Hybridní pohonná jednotka dosahuje systémového výkonu 280 kW (380 koní) a maximálního systémového točivého momentu 637 Nm. Vysokonapěťová lithium-iontová pohonná baterie s kapacitou 17,3 kWh umožňuje plně elektrický dojezd 53 km v městském provozu.

Zdroj: redakce, Stellantis