Jednoduchý test, jestli máte bezpečnou helmu na motorku

Přidat na Seznam.cz

Při výběru motocyklové přilby je třeba zvážit mnoho věcí. Jakou úroveň ochrany nabízí? Má stylový design? I když jsou to všechno zásadní faktory, nejdůležitějším krokem při nákupu přilby je nalezení správné velikosti. Přilba může být vybavena nejmodernějšími bezpečnostními technologiemi, ale pokud vám nebude správně sedět na hlavě, nebude poskytovat požadovanou úroveň ochrany, jak uvádí web Revzilla.

Abychom vám pomohli najít perfektně padnoucí přilbu, připravili jsme pro vás tohoto průvodce krok za krokem.

Velikost helmy

Najít dokonale padnoucí přilbu je snadný proces a většina značek má průvodce velikostí, které vám pomohou. Velikosti v průvodci odpovídají rozměry hlavy, takže si musíte hlavu předem změřit. Zde je návod, jak na to:

Obtočte metr kolem obvodu hlavy zhruba jeden centimetr nad obočím.

Porovnejte tento rozměr s průvodcem velikostí – pokud se pohybujete mezi velikostmi, vždy nejprve vyzkoušejte nejmenší přilbu.


Testování přilby

I když by vám průvodce velikostí měl pomoci najít správnou velikost, vždy je nejlepší vyzkoušet si helmu osobně. Je důležité si uvědomit, že každý máme jiný tvar hlavy, což může ovlivnit, která přilba nám nejlépe padne.

Při osobním zkoušení přilby se vždy ujistěte, že máte hlavu co nejvíce zasunutou dovnitř s pevně zapnutým podbradním řemínkem a horní částí přilby těsně u obočí. Poté můžete provést tyto jednoduché testy, abyste našli ideální helmu:

Přilba by vám měla dobře přiléhat k hlavě a těsně obepínat tváře. Pokud tomu tak není, je přilba příliš velká.

Zkuste přilbu posunout. Měla by vás táhnout za kůži a nemělo by docházet k nadměrnému pohybu ze strany na stranu nebo nahoru a dolů. Pokud ano, budete potřebovat menší velikost.

Nakloňte hlavu co nejvíce dopředu – chránič brady by se neměl dotýkat hrudníku. Poté proveďte totéž směrem dozadu. Opět platí, že by se helma neměla dotýkat vašich zad.

Postupujte podle těchto pokynů a najdete přilbu správné velikosti, která vám zajistí maximální možnou ochranu při jízdě na kole.

Tipy pro motocyklové přilby

Kromě nalezení správné velikosti existuje mnoho dalších věcí, které můžete udělat pro zachování své bezpečnosti při nošení helmy. Zde je několik nejlepších tipů:

Nikdy si do přilby neumotávejte vlasy ani si na ně nic nepokládejte, protože by to ovlivnilo způsob, jakým vám přilba sedí na hlavě.

Nikdy se nepokoušejte upravovat polohu nebo přizpůsobení přilby vkládáním dalších vycpávek.

Zdroj: redakce, revzilla.com