Je v pořádku přeskakovat rychlostní stupně při řazení?

Přidat na Seznam.cz

Pro ty, kteří denně jezdí s vozidlem vybaveným manuální převodovkou, je to pravděpodobně běžná praxe. Místo toho, aby řidiči řadili všech pět nebo šest rychlostních stupňů, přeskakují z trojky na pětku, ze čtyřky na šestku atd.

Je však tato praxe bezpečná? Web motorauthority ve svém článku uvádí: ano, přeskakování rychlostních stupňů při řazení nahoru nebo dolů je naprosto v pořádku. Obě tyto praktiky by však měly být prováděny s trochou znalostí. Těm, kteří mají dlouholeté zkušenosti s manuální převodovkou, to může připadat jako zdravý rozum, ale pro ostatní je to dobrá informace.

Při přeskakování rychlostních stupňů s manuální převodovkou je třeba si uvědomit, že pokles otáček z vysokých na nižší trvá o něco déle. Pokud přeřadíte ze třetího na pátý rychlostní stupeň a pustíte spojku stejnou rychlostí jako normálně, auto sebou bude škubat, protože se bude snažit vyrovnat nerovnováhu. Pokud naopak počkáte s vypouštěním spojky o něco déle, bude vše vyrovnané, protože převodovka se bude pohybovat směrem k nižší úrovni otáček.

Při řazení dolů je to trochu složitější. Při řazení z nižšího na vyšší převodový stupeň je zásadní sladění otáček. Pokud například jedete po dálnici a chcete předjet pomaleji jedoucí vozidlo, může být vhodné přeřadit z pětky na trojku. Přizpůsobení otáček motoru spojce zabrání cukání vozu a v horším případě zablokování kol. Když se otáčky spojky a otáčky motoru setkají, měly by být v téměř dokonalém souladu. Navíc nikdo nevypadá dobře, když auto při řazení dolů podtáčí. Opotřebení spojky se také plíživě projeví.

Konečně je zodpovězena další častá otázka: Můžete se rozjet z klidu na jiný rychlostní stupeň než jedničku? Odpověď opět zní ano, ale způsobí to o něco větší opotřebení spojky. Na první rychlostní stupeň lze spojku zcela uvolnit při nižších otáčkách, zatímco na druhý rychlostní stupeň trvá déle, než se motor a spojka sladí. Není to ideální řešení, ale nejsou zde ani škodlivé vedlejší účinky. S tím vším, co bylo řečeno, vám přejeme šťastné řazení.

Zdroj: motorauthority.com