Je to definitivní. V roce 2022 tankujeme nejdražší palivo v historii, i kdyby bylo odteď zdarma

Přidat na Seznam.cz

Již nyní je jasné, že rok 2022 se zapíše do historie jako nejdražší rok v dějinách, pokud jde o motoristy a jejich zkušenosti při návštěvě čerpacích stanic. Uvedl to největší německý autoklub ADAC a dodal, že toto tvrzení by platilo, i kdyby se benzín a nafta rozdávaly u pump po zbytek roku zdarma. Překonáváme tak rekordy z doby před deseti lety a plníme nejdráže.

Německý ADAC neočekává, že by ceny v dohledné době výrazně klesly. Existuje proto vysoké riziko, že se vysoké ceny stanou na trhu ještě dlouho „normou“. Němci tvrdí, že letošní rok nadobro přepíše staré rekordy z roku 2012. Ceny ropy tehdy celosvětově vyskočily vzhůru. O rekordních cenách psala česká média i před deseti lety, kdy se litr benzinu u některých čerpacích stanic prodával za 40 Kč. Na druhou stranu byly průměrné platy před deseti lety výrazně nižší než dnes.

Jedno je jisté: dnes by podobné ceny nevyvolaly takovou paniku. Litr benzinu stojí v současné době u největších řetězců čerpacích stanic v průměru kolem 44 Kč. Litr nafty stojí přibližně 48 Kč. Alespoň v případě nafty dochází u vybraných čerpacích stanic k mírnému poklesu.

Průmysl tlačí na zvyšování cen

Výrazný rozdíl mezi cenou nafty a benzinu je novinkou posledních měsíců, ještě v roce 2012 byla situace opačná. Podle autoklubu ADAC nyní vysoké ceny nafty motivují některé majitele aut k přechodu na benzin.

Německý autoklub vidí příčinu vysoké ceny nafty také v tom, že průmysl v současné energetické krizi částečně nahrazuje plyn naftou. Současně se opět zvyšuje poptávka po topném oleji. „To však neospravedlňuje nadsazení současných cen,“ zdůraznil zástupce ADAC Christian Laberer. Německý autoklub není spokojen se současnými cenami na pumpách a podobný názor prezentoval i rakouský ÖAMTC.

Zdroj: adac.de, tagesschau.de