Je sladký a lahodný. Přesto jeden z nejzdravějších nápojů pije málo Čechů
Jeden z nejznámějších nápojů má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Věděli to už i naši předkové. Tento lahodný prášek jako první využívala mayská civilizace ve Střední Americe.
V Evropě se tento nápoj objevil až díky španělským dobyvatelům v 16. století a vzbudil rozruch. Brzy se začal užívat jako lék pro podporu zdraví. Jeho hořká chuť je ovlivněna tím, kde daný strom vyrůstal. Můžeme v něm tak cítit i lehký nádech ovoce, koření, ořechů, ale i dřeva. Navíc pozitivně působí na celou řadu orgánů a u našich předků léčil také zdravotní obtíže.
Kakaový prášek se vyrábí z kakaových bobů. Ty jsou rozdrceny a odstraní se tuk, tzv. kakaové máslo. Hmota, která zůstane, se usuší a poté rozemele na jemný prášek. Ten se dále využívá k přípravě dalších pochutin, z nichž nejoblíbenější je čokoláda.
Polyfenoly aneb blahodárné antioxidanty
Polyfenoly se nevyskytují jenom v kakau. Najdeme je v ovoci, zelenině, čaji, čokoládě i vínu. Jsou to látky, které působí jako antioxidant. Jsou spojovány se snížením zánětu, lepší cirkulací krve, nižším krevním tlakem a zlepšením cholesterolu a cukru v krvi.
Kakao se vyznačuje tím, že je jedním z nejbohatších zdrojů polyfenolů. Konkrétně se jedná o flavanoly, které mají silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Pokud však kakao dále zpracováváme či ohříváme, může dojít ke ztrátě prospěšných vlastností.
Kromě antioxidantů se v kakau ukrývají také minerální látky, jako jsou železo, magnesium, draslík, zinek, vápník a další.
Vliv kakaa na lidské zdraví
Kakao i hořká čokoláda umí snižovat krevní tlak. Opět za to mohou flavanoly, které zlepšují hladinu oxidu dusnatého v krvi, a to má za následek lepší funkci cév a snížení krevního tlaku. Účinky kakaa silněji pociťují právě lidé, kteří mají zvýšený krevní tlak.
Dalším benefitem je snížení rizika infarktu a mrtvice. Je to dáno tím, že kakao zlepšuje průtok krve, snižuje záněty, pomáhá ředit krev a snižuje špatný cholesterol. Kakao pečuje o naše srdce.
Tímto ale výčet pozitivních vlastností nekončí. Lepší cirkulace krve má také vliv na náš mozek. Pitím kakaa podporujeme kognitivní funkce mozku a snižuje riziko neurodegenerativních onemocnění (Alzheimerova či Parkinsonova choroba).
Lék na chmury
Kakao také působí na naši náladu. Mohou za to flavanoly, tryptofan (látka, která podporuje tvorbu serotoninu) a trocha kofeinu. Proto se často konzumace kakaa nebo čokolády pojí se sníženým rizikem deprese. Mnoho z nás během stresového období často sahá po čokoládě, aby se zlepšilo náladu.
Pokud někdo trpí cukrovkou 2. typu, kakao mu může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi a zlepšit citlivost na inzulin. Toto však není zatím zcela vědecky prokázáno, proto s tím zatím opatrně. Stejně tak se kakau přisuzují i protirakovinné vlastnosti, ale ani tento fakt zatím výzkum na lidech neprokázal. Studie na zvířatech a testy in vitro však poukazují na slibné protirakovinné účinky flavanolů v kakau.
Ke konzumaci je vhodný přírodní kakaový prášek, který není dál zpracovaný, a také hořká čokoláda s obsahem kakaa nad 70 %. Kakaový prášek můžete přidávat do jídla, nápojů a dezertů. Kakao ztrácí své vynikající vlastnosti, pokud ho tepelně upravujete nebo projde procesem alkalizace (snížení hořkosti). Zařaďte kakao do vašeho jídelníčku a využívejte sílu tohoto přírodního léku naplno.
Zdroj: dumazahrada.cz, ireceptář.cz, receptyprimanapadu.cz