Je možné na silnici předjet armádu? Pokud se jedná o kolonu, existují tři možnosti

Přidat na Seznam.cz

Na silnicích, zejména v poslední době, můžeme narazit na pomalu jedoucí kolonu vojenských vozidel. Co máme dělat? Předjíždět, nebo zdvořile počkat? Záleží na situaci.

České předpisy jasně definují, kdy se sled vojenských vozidel stává vojenskou kolonou a získává díky tomu určitá privilegia. Aby bylo možné kolonu považovat za vojenskou, musí být první a poslední vozidlo vybaveno oranžovou poznávací značkou. Kromě toho mohou mít vozidla na straně řidiče modré vlajky – zelená je barva posledního vozidla. Kromě toho mohou nákladní vozidla používat blikající světla.

Předpisy však nestanoví pouze podmínky, za kterých lze kolonu považovat za vojenskou. Uvádějí také podmínky pro jejich průchod. V jedné koloně může jet maximálně 20 vozidel, přičemž vzdálenost mezi jednotlivými kolonami musí být minimálně 500 metrů. Vojenské kolony jsou navíc povinny dodržovat dopravní předpisy. Povinnost dát přednost v jízdě mohou ignorovat pouze v případě, že provoz řídí Vojenská policie. Případně mohou nedodržovat předpisy, když je doprovází policejní auta se zapnutými blikajícími signály – pak se kolona stává privilegovanou.

Je možné předjet vojenskou kolonu?

Záleží na typu kolony a situaci na silnici. Níže popisujeme konkrétní případy.

  • Pokud kolona v právním smyslu není vojenskou kolonou, může řidič předjíždět nejen celou kolonu, ale i jednotlivá vozidla – může jet uprostřed kolony.
  • Pokud je kolona v právním smyslu vojenská kolona, smí řidič kolonu předjíždět za dvou podmínek: pokud to podmínky dovolují (není zde křižovatka nebo jízdní pruhy nebo souvislá čára) a nesmí kolonu přerušit (musí předjet celou kolonu).
  • Pokud se kolona stane privilegovanou kolonou kvůli policejnímu doprovodu se signály, může ji řidič předjet, ale pouze mimo zastavěné oblasti. Musí však být velmi opatrný a nesmí sloup rozbít. V zastavěných oblastech je řidič povinen umožnit průjezd přednostní kolony, a proto ji nesmí předjíždět.