Je manuální převodovka přežitek? BMW M ji bude nabízet i v budoucnu

Přidat na Seznam.cz

Zatímco u konkurenčních modelů, jako je AMG C63 nebo Audi RS4 Avant, byste manuální převodovku hledali marně, BMW jde vlastní, a tedy částečně opačnou cestou. Pro modely M3/M4 bude i nadále nabízena manuální převodovka.

Rozhodnutí automobilky je podloženo zájmem samotných zákazníků – pokud bychom to měli kvantifikovat, tak například u objednávek BMW M2 tvoří podíl objednávek s manuální převodovkou až 50 procent, píše magazín Autocar. Zajímavým faktem v tomto ohledu je, že zákazníci BMW ve Spojených státech dávají přednost manuálnímu řazení.

Šéf divize BMW M Frank van Meel poznamenává, že kdybychom se na věc podívali z čistě technického hlediska, nebylo by mnoho důvodů pro zachování manuální převodovky. „Je těžší, pomalejší a ve srovnání s jeho alternativou má horší spotřebu paliva. Ale zákazníci a fanoušci manuál milují,“ řekl a dodal, že je to „součást emocionálního kouzla našich vozů“.

Manuální převodovky dnes již nejsou běžné. Stačí se podívat například na Mercedes-AMG, který se ve snaze zjednodušit své produktové portfolio a ušetřit náklady rozhodl nenabízet žádné manuální převodovky. Pokud jde o stuttgartskou automobilku, trend je jasný – je možné, že Mercedes se zbaví posledních modelů s manuálními převodovkami takříkajíc už v roce 2023.

Vše však nasvědčuje tomu, že BMW M bude „vzdorovat“ trendu výhradně automatických převodovek. Šéf divize BMW M se přitom opakovaně odvolává na zájem zákazníků. Manuál je zkrátka příliš oblíbený, než aby se ho automobilka vzdala.

Zatímco BMW si razí vlastní cestu v oblasti převodovek, BMW M se vydává na cestu změn v oblasti dostupných pohonných jednotek a elektrifikace. Očekávaná nová generace BMW M2 bude posledním modelem M, který bude k dispozici pouze se spalovacím motorem.

Zdroj: autocar.co.uk