Je jich čím dál víc a lidé jich mají plné zuby: Připomeňme si pravidla pro elektrické i klasické koloběžky

Přidat na Seznam.cz

Od jakého věku mohou děti jezdit na elektrických koloběžkách? A musí jezdit po chodníku nebo po silnici?

Obliba elektrických koloběžek opět vzrostla, s lepším počasím se počet uživatelů koloběžek ještě zvýší. Některé společnosti, jako například německá TIER, která provozuje sdílené koloběžky, začínají ke svým novým koloběžkám přidávat skládací ochranné přilby. Jsou určeny pro uživatele skútrů a mohou zabránit vážným zraněním hlavy, jak píše server Unagi.

Věková hranice pro koloběžky? Jaké a kde

Pro používání běžné koloběžky bez pohonu není věkové omezení. Pokud je vašemu dítěti dva a půl roku a umí jezdit na koloběžce, může tak činit. Je však důležité dbát na ochranu dítěte, tj. nosit helmu a chránit kolena a lokty.

Elektrické koloběžky mohou mít věkové omezení. Zákon o silničním provozu uvádí, že samovyvažovací vozidlo a elektrickou koloběžku může na pozemních komunikacích řídit osoba starší 15 let. Věková hranice nejméně 15 let neplatí na cyklostezce, na silnici v obytné zóně a na lesní cestě.

Dodejme, že k řízení elektrokoloběžky nebo koloběžky s pomocným motorem, tedy ani řidičského průkazu, není potřeba řidičské oprávnění.

Na silnici nebo na chodníku?

Lze na koloběžkách jezdit po chodníku? Lze na elektrických koloběžkách jezdit po chodníku? Nebo jen na cestách?

  • Elektrické koloběžky mohou jezdit po cyklostezkách a silnicích, ale pouze rychlostí chůze a nesmí ohrožovat chodce.

Parkování elektrických koloběžek na chodnících

Koloběžku můžete zaparkovat na chodníku, ať už má pomocný pohon, nebo ne, ale musíte nechat alespoň jeden a půl metru volného místa na chodníku pro chodce. Totéž platí pro jízdní kola a motocykly.

Zdroj: unagiscooters.com