Jaký je nejlepší motorový olej v roce 2022? Dejte si pozor na padělky

Přidat na Seznam.cz

Asi není třeba zdůrazňovat, že na kvalitě motorového oleje opravdu záleží. Olej přímo ovlivňuje životnost mnoha klíčových součástí. Jednoduchým pravidlem je, že byste do vozidla měli dát druh s parametry doporučenými výrobcem. Nejčastěji se setkáte se standardním označením SAE, které může mít například podobu 5W-30, jak uvádí server Cnet. Na trhu však najdete několik olejů se stejným označením. Jaký je nejlepší motorový olej?

Není tedy překvapením, že nejlepší motorové oleje pro rok 2022 jsou syntetické. Odborník na motory a majitel autoservisů Michal Jurečka pro vás připravil seznam 5 motorových olejů, které jsou podle něj ideální volbou z hlediska vlastností a kvality.

Minerální a syntetický olej

Při výběru motorového oleje se můžete setkat se dvěma základními kategoriemi – minerálním a syntetickým. Zatímco v minulosti byly nejoblíbenější minerální oleje, dnes jsou populárnější syntetické oleje. Obecně platí, že jsou kvalitnější. Jsou odolnější vůči vysokým teplotám, ale mohou být také tenčí. Nemluvě o lepší životnosti. I když jsou dražší než minerální, rozhodně se vyplatí investovat.

Nejlepší motorové oleje v roce 2022

Následující seznam obsahuje ty nejlepší z nejlepších. Samozřejmě existuje mnoho dalších motorových olejů, které jsou také skvělé. Pokud se však rozhodnete pro některou z níže uvedených, můžete si být jisti, že rozhodně neuděláte chybu. Nejdříve se však ujistěte, že viskozitní třída je vhodná pro váš vůz. Pokud tomu tak není, zvolte jinou, doporučenou výrobcem.

Total Quartz Ineo ESC 5W-30

Značka Total má po celém světě dlouhodobě vynikající pověst. Tento olej doporučuje Michal Jurečka především kvůli jeho vynikajícím nízkoteplotním vlastnostem, ale také kvůli vynikajícím aditivům. Ty chrání součásti motoru před korozí a opotřebením a přispívají k delší životnosti. Nevýhodou tohoto oleje může být horší dostupnost a nedostatečná ochrana proti falšování. Musíte si tedy dávat pozor, abyste si skutečně koupili originál.

Shell Helix HX8 5W-30

Výhodou tohoto oleje jsou jeho vyvážené vlastnosti, díky nimž je ideální pro širokou škálu motorů. Dobře funguje při vysokých i nízkých teplotách. Zajišťuje hladký chod motoru a díky speciálně vyvinutým aditivům poskytuje vynikající ochranu součástek. Výhodou je také dobrá dostupnost v Česku.
Mezi nevýhody tohoto oleje patří vyšší cena a navíc některé přísady mohou časem začít produkovat nežádoucí výpary.

Shell Helix Ultra 5W-40

Oblíbený motorový olej, který se používá i ve sportovních vozech. Výborně totiž odolává vysokým teplotám. Díky své nízké viskozitě však přispívá také k úspoře paliva a zajišťuje hladké starty i v zimě. Nevýhodou tohoto oleje je jeho vysoká obliba, a proto se často falšuje. Dávejte si proto pozor, abyste si nekoupili padělek. Případně svěřte výměnu motorového oleje odborníkům v servisu. V kvalitních servisech se olej nakupuje od certifikovaných dodavatelů, kteří se zaměřují výhradně na prodej motorového oleje.

Castrol Edge Longlife 5W-30

Zejména v České republice je tento motorový olej velmi oblíbený, protože poskytuje vynikající poměr ceny a výkonu. Je vhodný i pro vysoce výkonná vozidla, u nichž je dlouhodobě vystaven vysokému zatížení. Díky obsahu speciálních přísad si snadno poradí s náročnějšími podmínkami a snižuje riziko usazenin. Může dokonce zlepšit odezvu a účinnost motoru. Stejně jako u jiných kvalitních značkových olejů si dejte pozor na padělky.

Mobil 1 ESP 5W-30

Podle našich zkušeností i uživatelských recenzí z celého světa může být plně syntetický olej Mobil 1 ESP 5W-30 pro mnoho motoristů tou nejlepší volbou v roce 2022. Snadno zvládá extrémní podmínky, výborně funguje v širokém rozsahu teplot, dokáže snížit emise nebo spotřebu paliva a prodlužuje životnost motoru.

Nechte si poradit od profesionálů

„Mějte na paměti, že pro každé auto může být nejvhodnější jiný motorový olej. Pokud potřebujete v tomto ohledu poradit, neváhejte se obrátit na profesionály,“ říká odborník Michal Jurečka. „Doporučí vám ideální olej pro váš vůz a zajistí profesionální výměnu oleje za přijatelnou cenu,“ dodává.

Zdroj: cnet.com