Jaké zimní pneumatiky zvolit?

Přidat na Seznam.cz

Zima je tady, někde sníh roztál, ale to neznamená, že znova nenapadne. Proto jsou zimní pneumatiky, škrabka na čelní sklo a kartáč na sníh povinnou výbavou vašeho vozu v současném počasí. Stále častější minusové teploty a sněžení jsou výzvou pro zimní pneumatiky. Čemu věnovat pozornost? Zjistěte, co potřebujete vědět, abyste si pořídili správné zimní pneumatiky, i když venku mrzne, sněží nebo je led.

Zimní pneumatiky nejsou jen na sníh. To by si měl uvědomit každý řidič. A často slýcháme věty typu: „Však nesněží, na letních to nějak zvládnu.“ Zimní pneumatiky jsou konstruovány na led, sníh, jinovatku nebo i na břečku a déšť. Vyplatí se vědět, na které vlastnosti pneumatik si dát pozor. Dobře promyšlený nákup může zaručit bezpečnější jízdu a snadnější ovládání a dokonce i úsporu paliva. Z široké nabídky různých výrobců autopříslušenství si vyberte pneumatiky se správným vzorkem a kvalitní směsí pryže.

Jaké jsou vlastnosti dobrých zimních pneumatik?

Standardní zimní pneumatiky jsou vhodné pro použití v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Co to znamená? V zimě klesají teploty pod 7 stupňů a na vozovce se vyskytuje sníh, led a břečka, tedy tající sníh smíchaný s pískem nebo chemickými látkami, které se v tomto období sypou na povrch vozovky. Dezén zimních pneumatik by měl mít velké drážky a směs použitá při jejich výrobě musí být přizpůsobena zimním podmínkám. Pneumatiky nesou označení 3PMSF, které znázorňuje část horského řetězce se třemi vrcholky a sněhovou vločkou symbolizující náročné zimní podmínky na silnicích. Ve středoevropských podmínkách se nejčastěji používají tzv. alpské pneumatiky, které jsou určeny pro silnice zbavené sněhu a posypané pískem, solí nebo chemikáliemi.

Hluboký dezén

Charakteristickým znakem zimních pneumatik je jejich hluboký dezén. Má velké množství lamel, což jsou malé boční zářezy na povrchu pneumatiky, které pomáhají pneumatice lépe přilnout ke sněhu a lépe fungovat na zasněžených silnicích. Důvodem je to, že sníh zachycený v drážkách zajišťuje lepší přilnavost ke srážkám ležícím na silnici. Nezapomeňte si proto vybrat pneumatiky s co největším počtem lamel, protože umožňují snadnější manévrování s vozidlem a zvyšují přilnavost na zasněžené nebo zledovatělé vozovce.

Složení gumy

Materiál používaný k výrobě zimních pneumatik je rovněž přizpůsoben specifickým podmínkám na silnici v tomto období. Vyšší podíl oxidu křemičitého zpevňuje strukturu pryže, zatímco dodatečné množství pryže zajišťuje, že pneumatika netvrdne při nižších teplotách.

Jaké zimní pneumatiky se hodí pro váš vůz?

Všechny pneumatiky, včetně zimních, musí být správně přizpůsobeny vašemu vozu. Pokud často jezdíte po dálnicích a překonáváte dlouhé vzdálenosti vysokou rychlostí, můžete zvolit sportovní pneumatiky pro výkonná vozidla. Majitelé vozů SUV mají zase možnost zakoupit si zimní pneumatiky určené speciálně pro tento typ velkých vozů.

Jakmile víte, jak vybrat zimní pneumatiky, můžete začít připravovat svůj vůz na náročné podmínky na silnici. Včas se objednejte na výměnu pneumatik a s ohledem na bezpečnost si užijte zimu.

Které gumy jsou oblíbené v České republice?

Pro 34,7 % českých řidičů je důležitá značka a model pneumatiky, každý čtvrtý (25,3 %) se řídí především parametry pneumatiky (např. valivý odpor, hlučnost) a každý pátý (20,8 %) datem výroby. Pro každého pátého člověka jsou důležitá také doporučení: 22,3 % respondentů bere před nákupem nových pneumatik v úvahu názory a hodnocení ostatních řidičů, 22 % si nechá poradit od prodejce a 18,4 % se řídí žebříčky, testy a názory odborníků. Zároveň 13,8 % respondentů analyzuje všechny výše uvedené parametry a vybírá pro ně nejlepší pneumatiky, uvádí portál Heureka.cz.