Jaké zařízení používají policisté k měření rychlosti?
Dopravní policie používá ke své činnosti velké množství technických prostředků. Samostatnou skupinu tvoří technická zařízení určená k měření rychlosti.
Radiolokační rychloměry
Ramer 10, Ramer C7 Stabil, Multaradar CD
Tyto rychloměry se používají nejčastěji. Využívají takzvaný Dopplerův efekt. Jsou trvale instalovány ve vozidlech a jejich provoz je spojen s osvětlením (samostatný světlomet umístěný na vozidle, např. v nárazníku).

Laserové rychloměry
Lidar, TruCam
Jejich základ tvoří měřicí přístroje používané ve stavebnictví. Tyto měřiče provádějí přibližně 500 měření za sekundu, která jsou následně zprůměrována. Tyto rychlostní radary mohou fungovat manuálně – policista ukazuje na měřené vozidlo, nebo automaticky, kdy je zaznamenáno každé vozidlo, které překročí povolenou rychlost. Výhodou oproti radiolokátorům je, že nejsou omezeny špatnými povětrnostními podmínkami (mlha, silný déšť).

Videokamery pro měření rychlosti
Polcam PC
Slouží k měření rychlosti i k dokumentaci dalších přestupků. Měření rychlosti je v podstatě možné pouze za jízdy. Systém však může být doplněn i radarovými hlavicemi, které lze použít k měření rychlosti z pevné polohy. Zařízení tak nemůže být detekováno nebo zablokováno. Rychlost policejního vozidla získá zařízení z vlastního snímače rychlosti. Měření spouští obsluha ručně a ukončení měření může být ruční nebo automatické.

Přístroje pro úsekové měření rychlosti
Tyto měřiče se u nás z finančních důvodů nepoužívají, protože je nutné použít dva přístroje, jeden na začátku měřeného úseku a druhý na jeho konci. Ideálním místem pro taková měření je tunel, protože se jedná o velmi rizikové místo z hlediska bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.
Zdroj: redakce, Policie ČR