Jak zjistím, jaký olej mám v autě? Trapná, ale častá otázka
Jak zjistím, jaký olej mám v autě? I pouhé označení různých olejů může být matoucí. Ještě horší situace nastává, když si koupíte auto a nemáte žádné informace o použitém mazivu, píše server Popular Mechanics.
Jak zjistím, jaký olej mám v autě? Nejjednodušší je samozřejmě zeptat se předchozího majitele. Mohou se zde však vyskytnout dva základní problémy. První je, že předchozí majitel vozu nemusí být nutně upřímný nebo si pamatovat podrobnosti. Druhým problémem je, že někdy přijde myšlenka na získání těchto informací příliš pozdě.
Správně zvolený olej je velmi důležitý, a proto se vyplatí zjistit, jaký tam patří. Dodržování doporučení výrobce má vliv na životnost motoru. To se projevuje například i na životnosti některých hydraulických komponentů.
Motorové oleje se tradičně klasifikují jako:
- Minerální
- Polosyntetické
- Syntetické
Výše uvedené dělení je však zjednodušující ve vztahu k tomu, jak technologický vývoj ovlivnil vznik rozdílů mezi jednotlivými výrobky. Týkají se například indexu smykového odporu, obsahu popela, dodržování norem nebo pokynů přímo od výrobců motorů, ale také schopnosti čistit motor od vedlejších produktů spalování.
Jak zjistit, jaký olej byl v motoru použit dříve?
Jelikož je důležité tyto informace vědět, jak zjistit, jaký olej byl v motoru použit dříve? Nejintuitivnější metodou je již zmíněná metoda přebírání znalostí od zdroje, tj. od předchozího vlastníka. V situaci, kdy tato nejjednodušší metoda selže, existuje ještě jedna metoda. Jde o to podívat se pod kapotu a najít tam vzkaz od mechanika. Servisní štítek by měl obsahovat nejdůležitější parametry oleje, který byl naplněn v předchozím období.
Samozřejmě se také vyplatí nahlédnout do servisní knížky vozidla. Zde naleznete pokyny výrobce k výběru optimálního maziva. Pokud se zjistí, že byl do motoru nalit syntetický nebo minerální olej, zpravidla se používá i nadále, až na výjimky uvedené výrobcem. Situace s polosyntetickým olejem je o něco složitější. V jeho případě se někdy přechází na syntetiku.
Nejčastějším varováním je nenalévat do motoru méně syntetického oleje, pokud se v něm předtím používal hustší polosyntetický olej. To může vést k netěsnosti motoru.
Co dělat, když nemůžete zjistit, jaký je olej v motoru?
V nových automobilech se zpravidla používají syntetické oleje. Používají se proto, že jsou chemicky ošetřeny, aby měly lepší vlastnosti.
Polosyntetické a minerální oleje se častěji používají v ojetých vozech s vysokým počtem najetých kilometrů. Jak již bylo zmíněno, mají hustší konzistenci. Díky tomu se systém lépe utěsní.
Stále pochybujete o výměně oleje v motoru nedávno zakoupeného ojetého vozu? V takové situaci je optimálním řešením využít služeb odborníků. Jejich zkušenosti jistě pomohou řešit problémy tak, aby nedošlo k náhodnému poškození motoru.
Zdroj: popularmechanics.com