Jak vylepšit a modernizovat svůj vůz? Máme pár tipů

Přidat na Seznam.cz

Pokud vlastníte starší vůz, nemusíte nutně zůstat v době, kdy byl vyroben. Trh oplývá různými možnostmi jeho modernizace tak, aby alespoň částečně nabízel stejné možnosti jako vůz nový.

Mnozí z nás se s obdivem dívají na řešení, která se používají v moderních automobilech. Abyste mohli využívat výhod, které nabízejí novější vozy, nemusíte naštěstí hned běžet do autosalonu pro nový vůz. Výrobci autopříslušenství nespí a neustále se honí za novinkami, které se objevují na trhu. To ale není vše, osvěžení staršího vozu nekončí jen u elektronického příslušenství.

Zkusit dát svému vozu druhé mládí může být jednodušší, než se zdá, a některá řešení nejsou ani drahá. Proto se vyplatí zkontrolovat a věnovat svému vozu trochu péče, aby vaše cesta byla příjemnější a někdy i bezpečnější.

Pečujte o své pneumatiky

Nové pneumatiky nabízejí mnoho výhod. Kromě bezpečnostního aspektu zlepšují také vzhled. Pokud jsou tedy vaše pneumatiky staré, vyplatí se uvažovat o jejich výměně. Staré a nedostatečně nahuštěné pneumatiky navíc negativně ovlivňují spotřebu paliva! Nové pneumatiky jsou také obecně tišší, což zvyšuje pohodlí v kabině.

Nepotřebujete měnit pneumatiky? Pak je dobré je jednou za čas ošetřit. Díky tomu zůstane guma déle pružná a pneumatika bude vypadat, jako by byla neustále mokrá.

Nabíječka USB

Konektory USB jsou již součástí každého nového vozu. Není divu, každý používá chytré telefony, fotoaparáty a mnoho dalších elektronických zařízení, která je třeba nabíjet. Pokud tedy ve svém starším voze žádnou nemáte, vyplatí se ji namontovat. Může se vám hodit v nejméně očekávaných chvílích. Tyto typy nabíječek lze snadno zapojit do 12V zásuvky.

Držák telefonu do auta

To platí prakticky pro každé auto, i pro nové. Přestože telefon za jízdy používat nesmíte, můžete ho používat jako navigaci nebo dokonce jako hudební přehrávač. Vhodný držák je proto velmi vhodným řešením. Na trhu je tolik typů držáků na telefon, že si každý najde něco pro sebe.

Montáž palubní kamery

Jedná se o stále oblíbenější zařízení. Není překvapením, že zaznamenává vaši jízdu a v extrémních situacích vás může zachránit před pokutou a zaznamenat průběh dopravní nehody. Některé kamery navíc nabízejí více, než byste si mysleli. Moderní zařízení jsou například schopna zavolat služby v případě nehody. Toto řešení je již v každém moderním automobilu.

Nové koberečky

Rohože do auta se časem opotřebují, zejména na straně řidiče, takže koupě nové sady je dobrou investicí. Nemusíte za ně utrácet majlant a zlepší dojem z interiéru. Pokud se chcete ve svém autě cítit dobře, vyplatí se poohlédnout po pěkných rohožích do auta.

Zařízení s Android Auto/Apple CarPlay

Nemáte rádi držáky na telefon, ale chcete používat svůj smartphone? Nebojte se! Na trhu je spousta multimediálních stanic, které podporují Android Auto a Apple CarPlay. Pak máme přístup k potřebným prvkům telefonu, které mohou být mimo dohled. Kromě toho může modernizovat interiér vozu, ale pozor: je lepší vybrat zařízení dobře, aby neznehodnotilo přístrojovou desku.

Rádio DAB

Dobré pro milovníky rádia. Digitální signál DAB umožňuje poslech dalších rozhlasových stanic v lepší kvalitě zvuku. Umožňuje také zobrazit delší oznámení a obrázky. Digitální rozhlasové stanice mohou dokonce posílat dopravní informace do našich satelitních systémů v automobilech. V obchodech jsou k dispozici speciální tunery, které dokáží vybavit digitálním signálem prakticky každé rádio.

Sada Bluetooth

To musí mít každé moderní auto. Poskytuje vše, co potřebujete pro pohodlnou cestu. Přidání zařízení s funkcí Bluetooth ani nemusí vyžadovat demontáž vozu. Mnoho vysílačů FM umožňuje připojení k telefonu. Tato zařízení umožňují přehrávat hudbu a slouží také jako hands-free sada. Některé z nich mají také zásuvky USB, takže si v nich můžete např. nabít telefon. Většina vysílačů tohoto typu se připojuje do zásuvky zapalovače cigaret. Pro náročnější samozřejmě existují i speciální moduly, které se připojují přímo k rádiu.

Couvací kamera

V minulosti byly parkovací senzory velmi užitečné při manévrování, dnes k nim přibyla couvací kamera. Spojení těchto dvou prvků výrazně ztíží poškození vozidla zezadu. Existuje mnoho řešení, kamery mohou být ukryty ve speciálním rámečku na registrační značce nebo v blízkosti registračního světla a obraz ze zařízení se může zobrazovat např. ve zpětném zrcátku.

Wi-Fi router

Hotspot Wi-Fi v autě může být splněným snem. Řidič tak má neustálý přístup k internetu a rodina, kterou převáží, ho nerozptyluje, zejména během dlouhých cest. Modul Wi-Fi se připojuje do 12v zásuvky automobilu a představuje alternativu k používání smartphonu jako hotspotu. Musíte však mít na paměti další náklady na předplatné mobilního internetu.

Výměna reproduktorů

Reproduktory v autě by měly být kvalitní, vždyť jízda autem obvykle znamená poslech hudby nebo podcastů. Skvělý zvukový systém vám pomůže užít si čas strávený na našich čtyřech kolech. Náklady na nové reproduktory nemusí být vysoké. Pokud se obáváte jejich výměny, existuje spousta firem, které vám s tím pomohou.

Odhlučnění karoserie

Výsledky odhlučnění interiéru mohou být velkolepé. Pokud se tomu budete věnovat, můžete se dostat i na úroveň drahých limuzín, které jsou téměř odříznuté od světa. Výrobci automobilů často šetří na odhlučnění interiéru, takže je zde velký prostor pro zlepšení. Bohužel to vyžaduje rozebrání prakticky celého interiéru vozu.