Jak ušetřit při jízdě? Přinášíme tipy na úsporu paliva

Přidat na Seznam.cz

Využijte každý litr paliva na maximum. Zde jsou nejlepší praktické tipy, jak dosáhnout co nejnižší spotřeby paliva u každého vozu.

Trochu zpomalte

Prvním a nejsamozřejmějším způsobem, jak ušetřit palivo, je jezdit trochu opatrněji, nebo jako byste si nedávno zlomili palec na noze. Pokud má vaše auto vyšší otáčky, spotřebovává více paliva, takže neotáčejte omezovač na každý rychlostní stupeň a možná srazte cestovní rychlost o pár km/h.

Stejně tak trocha předvídavosti může dělat zázraky, takže si dávejte pozor, když se blížíte ke křižovatkám, kopcům, kruhovým objezdům, vlastně k jakémukoli zpomalení, a raději se rozjeďte, než abyste to zneužívali. Podle některých výzkumů jsou auta obvykle nejefektivnější při konstantní rychlosti 70-80 km/h na zcela rovné silnici.

Kontrolujte tlak v pneumatikách a pravidelně servisujte své auto

Špatně fungující auto je neefektivní auto, proto se snažte dodržovat servisní prohlídky, a to i u starších vozidel. Jeho součástí by měla být i pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách, pokud ji provedete špatně, nejenže zhoršíte jízdní vlastnosti a brzdění, ale také si zhoršíte spotřebu paliva

Podle údajů společností vyrábějících pneumatiky může být 4 až 11 % spotřeby paliva způsobeno valivým odporem pneumatik, přičemž snížení valivého odporu o deset procent se rovná zlepšení spotřeby paliva o jedno procento. Kontrolujte proto tlak nejen v době technické prohlídky. Možná by také stálo za to koupit pneumatiky, které mají nízký valivý odpor.

Nepřevážejte zbytečnou zátěž

Zdá se to být samozřejmé, ale divili byste se, kolik lidí má v autě více než 50 kg nesmyslů. Možná to není velká úspora, ale čím méně váhy převážíte, tím méně práce má vaše auto, takže se zbavte všech nepotřebných věcí.

Stejně tak může být obtížné je odmontovat, ale prázdný střešní nosič může průměrnému autu přidat více než patnáct procent aerodynamického odporu (a střešní box se může blížit čtyřiceti %) při rychlosti 130 km/h, takže se vyplatí je sundat, když se nepoužívají.

Omezte volnoběh a používejte prémiová paliva

Většina moderních automobilů je dnes vybavena systémem Stop/Start, kdy vůz při stání vypne motor a znovu se nastartuje, když se rozjedete. Existuje spousta situací, kdy stání s běžícím motorem znamená doslova jen spalování paliva bez důvodu. Jistě, potřebujete si nabít telefon nebo mít zapnuté rádio, ale to můžete chvíli dělat bez nastartovaného motoru.

Také by možná stálo za to vyzkoušet nějaké prémiové palivo. Čistěji spalované palivo s vyšším oktanovým číslem by teoreticky mělo kompenzovat dodatečné náklady lepší spotřebou. Pokud ho vaše auto dokáže využít a vy nevyužijete extra výkon k tomu, abyste jeli rychleji.

Vypínejte klimatizaci a omezte tempomat

Klimatizace je v podstatě velké čerpadlo, které žere výkon vašeho motoru, takže její vypnutí pomáhá zvýšit efektivitu. To ale vede ke zpocenému podpaží. Otevření oken při nízkých rychlostech je tedy ve skutečnosti efektivnější. Na dálnici však aerodynamický odpor tento zisk znehodnotí, takže je lepší používat klimatizaci s nízkou spotřebou a zavřít okna.

Také tempomat funguje nejlépe na dálnicích (zabraňuje tomu, abyste tolik zrychlovali a brzdili), takže se naučte, jak a kde ho nejlépe nasadit. Zajímavé je, že volně plynoucí dálnice je ve Velké Británii z hlediska spotřeby nejúspornějším druhem silnice. Jen to neříkejte lidem, kteří pravidelně jezdí po M25.

Zdroj: Top Gear