Jak Ukrajinci nakupují auta od Čechů? Příběh našeho čtenáře

Přidat na Seznam.cz

Ještě před vypuknutím války na Ukrajině občané této země ochotně nakupovali ojeté automobily v Česku a později s nimi zpravidla obchodovali doma, za východní hranicí. Od začátku dubna byla zrušena cla a Ukrajinci opět velmi rádi dovážejí auta z Česka. V současné době je na Ukrajině velmi vysoká poptávka po vozidlech, mnoho automobilů bylo zničeno v důsledku války. Jeden z našich čtenářů, pan Roman to zažil to na vlastní kůži.

Měsíc před vypuknutím války na Ukrajině jsem dal svůj Volkswagen Golf z roku 2016 na prodej. K mému překvapení mi doslova několik desítek vteřin po zveřejnění oznámení zazvonil telefon. Podle přízvuku jsem okamžitě poznal, že volá ukrajinský občan. Musel mít pro tento konkrétní model tohoto ročníku nastavené notifikace, protože byl velmi rychlý,“ napsal naší redakci pan Roman.

Jeho první slova v lámané češtině zněla: „Beru Golfa, můžu tam být hned, platím hotově. Možná bych se s ním i rád sešel, ale bylo už hodně po 22. hodině. Zajímavé bylo, že o chvíli později mi přišla textová zpráva od dalšího Ukrajince, který se také velmi zajímal o mojeho Golfa. K setkání s ním nakonec nedošlo,“ pokračuje pan Roman.

S prvním Ukrajincem, Dmytrem, se domluvil na prohlídce následující den. „Přijeli dva mladíci a pečlivě změřili lak pomocí lakoměru. Vůz si prožil pár ťukanců, takže něco lakované bylo.“

Počáteční nadšení Ukrajince poněkud opadlo

„Po zkušební jízdě se na chvíli omluvil, poodstoupil o kousek dál a začal mluvit ukrajinsky, pravděpodobně se svým zaměstnavatelem,“ pokračuje pan Roman. „Když se vrátil k autu, zeptal jsem se, jak fungují a jestli to stojí za to. Ukázalo se totiž, že mladý Ukrajinec hledá v Česku auta, která, pokud je koupí, převáží na východní hranici a tam je se ziskem prodává už jeho šéf. Nejdřív jsem si myslel, že si Ukrajinec chce koupit auto pro sebe za účelem zisku,“ dodává pan Roman.

Bohužel dva lakované díly Ukrajince od koupě odradily. „Trochu mě to překvapilo, protože auto bylo v dobrém stavu. Ale jak mladý Ukrajinec zdůraznil, auto by mu nevydělalo žádné peníze. To je v pořádku, pochopil jsem to,“ uzavírá pan Roman, který nám napsal do redakce.

Prodáváte auto? Je velká šance, že si ho koupí Ukrajinec

6. dubna došlo na Ukrajině ke změně legislativy. Byla zrušena cla na dovážené automobily: dovozní clo, spotřební daň a DPH. Takový krok zvýšil zájem o dovoz automobilů z Česka, Slovenska a Polska na Ukrajinu navzdory konfliktu. Důkazem toho jsou velké fronty na hraničních přechodech, kde čekají dovozci aut na Ukrajinu i několik hodin.

V důsledku války bylo zničeno mnoho automobilů. Někteří kupci pravděpodobně vozidla převezou na východ, kde probíhají boje, jiní si je koupí pro sebe, ale samozřejmě existuje i početná (ne-li největší) skupina kupců, kteří vozidla dovážejí z Česka, aby je se ziskem dále prodali na Ukrajině.

Server First News před časem představil seznam nejčastěji dovážených automobilů Ukrajinci ze zemí EU v roce 2021. Třemi nejčastěji dováženými modely automobilů byly VW Golf, Škoda Octavia a VW Passat. Následující místa obsadili: Renault Megane, Renault Scenic, Opel Zafira, Opel Astra, Ford Focus, Škoda Fabia a Audi A4. Zdá se, že tento trend se nezměnil. Pokud tedy prodáváte některý z uvedených modelů, je velká šance, že potenciálním kupcem bude ukrajinský občan.

Zdroj: thefirstnews.com, redakce