Se zimními řetězy se nesjízdné silnice bát nemusíte. Pozor si však dejte například na jejich deformaci
Zimní počasí dokáže nepříjemně překvapit i zkušené řidiče. Množství sněhu a led mění silnice v nedobytné cesty. Na nich jen velmi těžko dokážete ukočírovat řízení. A co teprve, když se objeví prudké kopce. I tato nepříjemná situace má řešení.
Stejně, jako na zimu kupujeme zimní oblečení, také naše auto potřebuje speciální péči. Aby vás vozidlo nenechalo při zasněžených dnech ve štychu, na zimu jej musíte dostatečně připravit. Zásadní jsou pravidelné kontroly i zimní výbava. Mezi kroky, na které před zimou rozhodně nezapomenout, patří:
- kontrola kvality baterie, která při mrazivých teplotách snižuje svůj výkon,
- příprava odmrazovacích pomůcek – škrabka, rozmrazovač,
- doplnění kapalin a příprava nemrznoucí směsi do ostřikovačů,
- přizpůsobení hladiny oleje zimnímu období,
- pneumatiky s dostatečným dezénem minimálně 4 mm,
- kontrola sněhových řetězů.
Ne na každý automobil pasují všechny řetězy
Aby řetězy plnily svou funkci, musí být vybrán nejen správný typ, ale především velikost. Ta je ovlivněna pneumatikami na vozidle. Zásadní je šířka i průměr pneumatiky. Velikost doporučuje každý z výrobců dle specifik daného vozidla. A to označením v číselném formátu. Zde je na prvním místě šířka, následuje profil a nakonec průměr ráfku.
Zásadní je i výběr druhu řetězů. Klasické řetězy s kovovými články jsou doporučovány do hlubokého sněhu. S menší odolností se setkáte u textilních řetězů. Jejich cena sice může být nižší, rozhodně jsou ale také méně kvalitní. Výběr správných řetězů nepodceňte. Může se stát, že na autě nebudou sedět. Nebo dokonce zničí pneumatiky či celé vozidlo.
5 bodů, jak používat zimní řetězy
- Kdo je připraven, není překvapen. Toto pravidlo za mrazivého zimního počasí platí dvojnásob. O tom, jak vybrat vhodné řetězy, již byla řeč. Nyní je na samotném řidiči, aby si přečetl návod a ideálně ještě před jízdou nasazení řetězů natrénoval.
- Při nasazování řetězů je nutné rozlišit, zda má vaše vozidlo pohon na všechna čtyři kola. U pohonu na 4 kola je zásadní postupovat podle pokynů výrobce. Zpravidla jsou pak řetězy nasazovány na přední nápravu. A to z toho důvodu, že přední kola ovládají směr jízdy. U ostatních vozidel se řetězy nasazují na hnací nápravu. Nikdy si nezapomeňte, kvůli čistotě i bezpečnosti, nasadit pracovní rukavice. Řetězy rozmotejte a na pneumatiky přiložte dle pokynů výrobce.
- Po nasazení řetězů vaše práce nekončí. Ještě předtím, než opětovně usednete za volant, je nutné provést dva kroky. A sice řetězy správně utáhnout a následně ujet pouze pár metrů, při kterých správnost nasazení zkontrolujete. Při jízdě musí být řetězy dostatečně utaženy tak, aby nedošlo k poškození pneumatik.
- Samotnou jízdu s řetězy přizpůsobte vozovce. Kvůli zhoršeným jízdním vlastnostem je s řetězy doporučena jízda v maximální rychlosti 50 km/h. Díky pomalé jízdě navíc nedojde k nadměrnému opotřebení řetězů ani pneumatik.
- Řetězy používejte pouze na nezbytně nutných místech. Tam, kde je již silnice sjízdná, by mohlo dojít k poškození řetězů i pneumatik.
Nová sezóna si žádá prověření kvality řetězů
Při používání řetězů je zásadní jejich kvalita. Před každou zimou je tak důkladně zkontrolujte. Pozor si dejte například na deformaci řetězů. Pokud při rozložení nemají svůj klasický tvar, mohou při používání zničit samotné pneumatiky.
Řetězy ihned vyměňte v případě, že jsou některé části zlomené. Takový stav může vést až k přetrhnutí řetězů při jízdě. Stejně tak je riskantní i koroze. Upozornit na problémy vás při jízdě mohou i nadměrné vibrace nebo hlasitý zvuk při používání řetězů. To může znamenat špatné uchycení nebo deformaci řetězů.
Zdroje: FamilyHandyMan, garaz.cz, cbc.ca