Jak snížit spotřebu auta. Stačí tak málo a lze ušetřit až 30 %

Přidat na Seznam.cz

Snížení částky, kterou ročně utratíte za pohonné hmoty, může mít významný vliv na vaše finanční prostředky. Pojďme se podívat na některé tipy, které vám pomohou ušetřit nemalé peníze.

Udržujte pneumatiky správně nahuštěné

Správně nahuštěné pneumatiky u vozidel mohou snížit spotřebu paliva v průměru o 0,6 % až 3 %. Vzhledem k tomu, že venkovní teploty ovlivňují tlak v pneumatikách vozidel, musí řidiči při změnách počasí a teplot pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách. V chladném i velmi horkém podnebí může docházet k výrazným odchylkám tlaku v pneumatikách.

Nízký tlak v pneumatikách může zvýšit valivý odpor, což znamená, že motor musí pracovat více, aby se vozidlo pohnulo. To má za následek zvýšenou spotřebu paliva, jak uvádí web Motogadi.

Jezděte po kvalitních silnicích

Je to samozřejmě rada, kterou nemůžeme kolikrát ovlivnit, ale jsou situace, kdy si můžeme vybrat. Buď jet po kvalitnější rovné silnici nebo se kochat klikatými silničkami v o něco horším stavu. Kvalita povrchu vozovky může mít významný vliv na spotřebu paliva. Motor vozidla vytváří kinetickou energii, která vytváří dopřednou hybnost. Nerovný povrch vozovky způsobuje odskakování a otřesy pneumatik (a vozidla), což narušuje kinetickou energii vytvářenou motorem, a zvyšuje tak spotřebu paliva.

Vyhněte se zbytečnému volnoběhu

Je rozumné vypínat motory, pokud očekáváte, že budete nějakou dobu stát nebo parkovat. To přinese krátkodobé i dlouhodobé finanční úspory, pokud jde o spotřebu paliva a opotřebení motoru. Řidiči by se také měli naučit řadit dříve, aby snížili celkové otáčky, což může rovněž snížit spotřebu paliva.

Rychlostní omezení

Překračování rychlosti je plýtváním palivem a potenciálně nebezpečné. Jízda vysokou rychlostí může snížit spotřebu paliva až o 30 %.

Přechod na elektromobily nebo alternativní paliva

Elektrická vozidla jsou samozřejmě úspornější než vozidla s benzinovým a naftovým motorem. Přechod na vozidla na alternativní paliva může také snížit vaše náklady na pohonné hmoty, protože jejich provoz stojí méně než nafta nebo běžný benzín. Například bionafta je obnovitelné palivo na bázi rostlinných olejů, živočišných tuků nebo recyklovaného kuchyňského tuku, které se používá ve vozidlech s dieselovým motorem.

Srovnatelná elektrická vozidla jsou sice zpočátku dražší než vozidla poháněná naftou a benzínem, ale náklady na údržbu elektrických vozidel jsou nižší. Mají méně pohyblivých částí, které se při opakovaném používání porouchají, a také méně dílů, které je třeba udržovat nebo vyměňovat.

Zdroj: redakce, motogadi.com