Jak se dařilo Škodovce v Indii v roce 2021? Výsledek vás nejspíš překvapí

Přidat na Seznam.cz

Škoda Auto India zažívá v roce 2021 silné oživení a zaznamenává trojciferný růst. V roce 2021 prodala Škoda Auto India 23 858 kusů, což je o 13 471 kusů více, než se společnosti podařilo v roce 2020. Škoda Auto India tvrdí, že na celkových prodejích se 60 % podílí nedávno uvedené SUV Škoda Kushaq, píše server drivespark.com.

Kromě toho český výrobce prodal jen v prosinci 3 234 kusů a uzavřel rok na vysoké úrovni. Pro srovnání, v prosinci 2020 se společnosti Škoda Auto India podařilo prodat pouze 1 303 kusů. Pokud jde o model Škoda Kushaq, jedná se o první model české značky, který vzniká v rámci strategie „Indie 2.0“ a v rámci této strategie chce Škoda Auto v zemi založit ziskový podnik. Za tímto účelem Škoda agresivně lokalizovala výrobu, jak jen to bylo možné, a české automobilce se podařilo u SUV Kushaq dosáhnout téměř 93% lokalizace. Tato lokalizace umožnila společnosti Škoda Auto stanovit konkurenceschopnou cenu vozu SUV Kushaq.

Škoda Kushaq je postavena na nové univerzální platformě MQB-A0 IN. Škoda Kusaq je v Indii nabízena se dvěma variantami motorů. Tou úspornější je 1.0 litrový tříválcový benzinový motor TSI o výkonu 115 koní a točivém momentu 178 Nm. Tento motor je standardně spojen se šestistupňovou manuální převodovkou, ale zákazníci si mohou zvolit také volitelnou šestistupňovou automatickou převodovku. Na druhou stranu 1.5 litrový motor TSI je silnější motor s výkonem 150 koní a točivým momentem 250 Nm a stejně jako 1.0 litrová varianta TSI může být tento motor volitelně vybaven automatickou nebo manuální převodovkou. Automatická převodovka, která je spojena s motorem 1.5 litru TSI, je však o něco vyspělejší 7stupňová jednotka DSG.

Z hlediska výbavy je Škoda Kushaq dobře vybavena prvky, jako je velký 10,1 palcový dotykový displej infotainmentu, dotykové ovládání klimatizace, bezdrátové systémy Apple CarPlay a Android Auto, couvací kamera, LED světlomety, odvětrávaná sedadla, bezdrátová nabíjecí podložka a několik dalších. Škoda Kushaq je dobře vybavena i z hlediska bezpečnosti, a to prvky, jako je ABS s EBD, TCS, multikolizní brzdový systém, asistent rozjezdu do kopce, kontrola rozjezdu do kopce, regulace prokluzu a regulace prokluzu motoru, stírání brzdových kotoučů, ochrana proti převrácení, elektronický uzávěr diferenciálu, elektronická kontrola stability, 6 airbagů, TPMS, body ISOFIX a několik dalších.

Škoda Kushaq konkuruje v tomto segmentu vozům jako Hyundai Creta, MG Hector, Tata Harrier, Volkswagen Taigun, Kia Seltos a několika dalším a ceny začínají na 10,99 lakh rupií (v přepočtu 318 288,75 Kč) za základní benzinovou variantu. Po uvedení modelu Škoda Kushaq na trh zaznamenala značka v zemi silné prodeje. Kromě toho se Škoda nyní připravuje na uvedení modelu Škoda Slavia na indický trh.

Uvedením vozu Škoda Slavia na trh se objem prodejů značky Škoda pravděpodobně zvýší. Celkově se rok 2022 jeví pro českou automobilku v Indii velmi slibně.

Zdroj: drivespark.com