Jak prodat svoje auto? Přinášíme několik tipů

Přidat na Seznam.cz

Jakým způsobem nejlépe prodat svůj vůz?

Čistota

Čistý vůz bude mnohem atraktivnější než špinavý. Pokud je pro vás profesionální úklid za pár tisíc korun příliš drahý, jedno pracnější odpoledne s čistícími přípravky by mělo postačit.

Oprava

Nejprve se postarejte o drobné údržbářské úkony. Doplňte všechny kapaliny a vyměňte vyhořelé pojistky nebo žárovky. Pokud má váš vůz větší kosmetické nebo mechanické problémy, zvažte jejich opravu, zejména pokud ovlivňují jízdní vlastnosti vozu. V případě nákladných oprav zvažte jejich cenu v porovnání s hodnotou, kterou by mohly přinést. Důvěryhodný mechanik by vám měl být schopen pomoci. Relativně levná oprava na novějším nebo cennějším voze by se vám mohla vyplatit.

Způsob prodeje

Výměna vozu v autobazaru je jednoduchá, ale obvykle za ni dostanete méně peněz, než kdybyste vůz prodali sami. Potenciální výhodu většího množství peněz ve vaší kapse ze soukromého prodeje je třeba zvážit oproti pohodlí prodeje u prodejce. Bez ohledu na to, jakým způsobem se rozhodnete vůz prodat, je důležité pochopit jeho tržní hodnotu, abyste mohli stanovit cenu a efektivně vyjednávat.

Doklady

Pokud plánujete vůz prodat, rozepište si veškeré záznamy o údržbě a opravách s účtenkami, které předložíte kupujícím. Vytiskněte kupní smlouvu, na které by mělo být uvedeno identifikační číslo vozidla, popis vozu, datum prodeje, kupní cena a jména a podpisy kupujícího a prodávajícího a další náležitosti, které jsou lehce dohledatelné na internetu.

Prodej v bazaru

Mnoho prodejců vám učiní nabídku na váš starý vůz, i když si ho od nich nekoupíte. Vzhledem k tomu, že ceny ojetých vozů prudce rostou, může mít vaše vozidlo větší cenu, než si myslíte. Chcete-li při prodeji nebo výměně získat co nejvíce peněz, zajistěte si písemně několik dalších nabídek.

Určete správně cenu vozu

Odhadněte hodnotu svého vozu s poctivým zhodnocením jeho stavu a zohledněte případné opravy, pokud jsou nutné. Prodávající by měli při stanovení ceny zvážit historii nehod a údržby vozidla, počet předchozích majitelů a případné otevřené svolávací akce. Dobrým začátkem však může být vyhledávání v nabídkách ojetých vozů ve vašem okolí, abyste zjistili, jak si váš model cení ostatní prodejci.

Inzerát svého vozu doplňte velkým množstvím fotografií a text začněte větou napsanou tak, aby vzbudila zájem. Zdůrazněte nejlepší vlastnosti vozidla, a vyhněte se obecným výrazům jako „nabitý“ nebo „jako nový“.

Najděte kupce

Odpovídejte nejpozději do 48 hodin a zjistěte si celé jméno kupujícího, jeho e-mailovou adresu a telefonní číslo. V první výměně názorů zdůrazněte prodejní výhody vozu, aniž byste přeháněli, a vyzvěte kupujícího k setkání na zkušební jízdu. Následně si prostřednictvím e-mailu ověřte jeho totožnost a dejte si pozor na případné varovné signály.

Setkání na veřejnosti

Nikdy nesouhlaste s tím, že se s nakupujícím setkáte u vás doma nebo že k němu přijedete na zkušební jízdu. Domluvte si schůzku za denního světla na veřejném místě. Pokud je to možné, vezměte s sebou přítele nebo člena rodiny.

Vydejte se na zkušební jízdu

Pokud je to možné, jeďte se zákazníkem během zkušební jízdy. Většina pojištění odpovědnosti se vztahuje na každého, kdo řídí váš vůz, pokud má platný řidičský průkaz, ale podrobnosti si ověřte u své pojišťovny.

Dohodněte se na ceně a vybírejte platbu

Jakmile se s kupujícím dohodnete na prodejní ceně, mělo by být vaší hlavní prioritou bezpečné převzetí platby. Pokud je to možné, vybírejte platbu v hotovosti. Trvejte na společném přepisu vozidla na příslušném úřadě. Nedoporučujeme plnou moc k přepisu.