Jak připravit auto na zimu, co byste měli zkontrolovat nebo vyměnit?

Přidat na Seznam.cz

Možná milujete padající vločky, nízké teploty a led, ale věřte mi, že vaše auto vaše nadšení nesdílí. Než začnou teploty klesat, musíte svému čtyřkolému miláčkovi dopřát to, co potřebuje. V tomto článku uvedu několik tipů, jak připravit auto na zimu, zejména co je třeba zkontrolovat a vyměnit.

Jednou z nejdůležitějších věcí, které musíte udělat, aby vaše auto v zimě fungovalo, je výměna pneumatik. Za jízdu na letních pneumatikách byste riskovali nejen tučnou pokutu, ale i život. Je to proto, že účinnost letní pneumatiky je pouze do 7 stupňů Celsia, pokud teplota klesne pod tuto hodnotu, pneumatika ztrácí svou účinnost.

Přemýšleli jste o koupi celoročních pneumatik? Má to asi takový smysl, jako kdybyste chtěli bruslit na ledě v kolečkových bruslích. U zimních pneumatik je třeba mít na paměti, že minimální hloubka dezénu je 4 mm, i když já osobně dodržuji doporučenou hloubku dezénu pro zimní pneumatiky 6 mm.

Začal jsem odspodu a budu pokračovat podvozkem, který byste měli mít také na paměti. Je třeba zkontrolovat brzdy, manžety a porozhlédnout se po rzi. Pokud najdete rezavou část, je dobré ji před zimou ošetřit, jinak hrozí, že vám voda, sůl, chlad a vlhkost způsobí, že místo jedné rezavé květiny najdete celou zahradu. Zejména pokud jste majiteli staršího vozu, měli byste podvozek ošetřit ochranným lakem nebo sprejem BODY, což je tekutá směs gumy a asfaltu.

Další kategorií jsou provozní kapaliny, z nichž nejdůležitější je chladicí kapalina v chladicím systému, kterou je třeba změřit a určit její bod tuhnutí. Neměli byste zapomenout na kapalinu do ostřikovačů, kterou je třeba vyměnit za zimní, aby nezamrzla, protože silnice jsou v tomto ročním období mokré a špinavé a kdykoli může dojít ke znečištění oken a zhoršení viditelnosti. Nemrznoucí kapalina do stěračů vám však nepomůže, pokud stěrače nebudou plnit svou funkci, proto bych doporučil jejich výměnu, pokud nejsou ve 100% stavu.

V neposlední řadě byste měli věnovat pozornost také kontrole autobaterie, tedy zkontrolovat její stav nabití a v případě potřeby ji dobít. Při velmi nízkých teplotách a krátkých jízdách je vhodné čas od času absolvovat delší jízdu, aby měl alternátor dostatek času na dobití akumulátoru. V autě byste také měli mít zimní výbavu, například škrabku na sklo, smeták na odklízení sněhu z auta, a pokud jedete do vyšších poloh, tak i řetězy na pneumatiky.

A nakonec nezapomeňte na starou moudrost, že styl jízdy je třeba přizpůsobit podmínkám na silnici a svým schopnostem.

Zdroj: redakce