Jak odstranit hmyz z auta, aniž byste poškodili lak?

Přidat na Seznam.cz

Jedna z věcí, kterému je lak vystaven od jara do podzimu, je hmyz. Kazí estetický vzhled vozidla, a co hůř, mohou mít negativní vliv na stav karoserie. Jak je lze odstranit?

Hmyz rozpláclý na laku se v dešti rozpouští. Vzniká tak kyselá reakce, která reaguje s nátěrem, narušuje ho a poškozuje jeho povrchovou úpravu. To je příčinou skvrn a zabarvení, které se později obtížně odstraňují. Znečištění hmyzem rychle vede k poškození laku, zejména pokud je vystaven i slunečnímu záření, jak píše server Motofakty.

Kartáče a chemikálie používané v automatických myčkách si s tímto problémem neporadí. Samoobslužné myčky také nezaručují stoprocentní spokojenost. Stěrače čelního skla jsou také neúčinné.

Hmyz můžeme odstranit pomocí speciálních přípravků určených k tomuto účelu. Nejlepší je použít utěrku z mikrovlákna – jedná se o šetrný materiál, který rozhodně nezpůsobí škrábance na laku. Přípravky proti hmyzu, např. v rozprašovačích, lze zakoupit v myčkách aut, v obchodech s motorovými vozidly, v hypermarketech nebo na čerpacích stanicích. Jejich průměrná cena se pohybuje mezi 80 až 350 Kč.

Ne všichni řidiči vědí, že na trhu jsou k dispozici specializované odstraňovače hmyzu. Tyto výrobky jsou součástí vybavení mnoha autosalonů. Výrobci obvykle doporučují nanést tento typ přípravku přímo na nečistoty a poté počkat podle doby uvedené v návodu. To proto, aby účinné látky obsažené v přípravku začaly působit, ale zároveň aby přípravek nestihl na čištěném povrchu zaschnout. Poté výrobek jednoduše důkladně opláchněte. Neaplikujte na přímém slunečním světle nebo na horký lak.

Neexistuje žádný účinný prostředek, který by zabránil ulpívání hmyzu na čelním skle. Do jisté míry mohou pomoci tzv. neviditelné stěrače, tj. nanesení hydrofobní vrstvy na čelní sklo. To znamená, že při jízdě v dešti rychlostí jen několika desítek km/h se z povrchu čelního skla automaticky odstraní voda a nečistoty. Zvyšuje se také odolnost proti ulpívání nečistot. Povlak je hladký, takže se hmyz odstraňuje snadněji než z běžného skla. Hmyz se mnohem snadněji smývá, pokud je vůz pokrytý vrstvou vosku.

Zdroj: motofakty.pl