Jak obnovit krásu světlometů svépomocí? Připravte si zubní pastu

Přidat na Seznam.cz

Plastové čočky světlometů však s věkem a opakovaným vystavením slunci, dešti a dalším nepříznivým vlivům ztrácejí svou průhlednost a dochází k jejich žloutnutí, blednutí a oxidaci. Naštěstí je často možné vzhled světlometů s trochou úsilí a správnými metodami obnovit.

Metody obnovy čirých plastových světlometů, které si můžete udělat sami

Pokud jde o čištění nebo obnovu světlometů automobilu, existují konkrétní kutilská řešení, která vřele doporučujeme, a většinu z nich zvládnete s použitím běžných domácích potřeb z vaší skříně nebo garáže, píše web Slash Gear.

Zde jsou tři metody, které je třeba zvážit, aby vaše světlomety vypadaly opět jako nové, počínaje základními a konče pokročilejšími řešeními. Výběr toho, kterým se řídit, závisí na závažnosti zamlžení nebo zažloutnutí čoček světlometů. Nezapomeňte pracovat pouze v případě, že jsou světlomety na dotek chladné. Vyvarujte se práce na horkých čočkách světlometů, abyste předešli popálení nebo neúmyslnému poškození povrchu.

Světlomety čistěte zubní pastou

Obyčejná bílá zubní pasta obsahuje mírné abrazivní látky, které vám vyčistí zuby. Tato abraziva jsou také výborná pro odstranění zamlžené oxidace na plastových čočkách světlometů. Metoda se zubní pastou dobře funguje na mírně zamlžené nebo zažloutlé světlomety. K tomuto postupu potřebujete malou tubu bílé zubní pasty, malou utěrku z mikrovlákna, maskovací pásku a karnaubský vosk k zapečetění povrchu.

  • Začněte s čistým povrchem. Pokud jsou světlomety špinavé, umyjte je vodou a autošamponem. Špinavé čočky světlometů ničím nepotírejte, aby nedošlo k jejich poškrábání nebo znehodnocení.
  • Vezměte maskovací pásku a přiložte ji na okraje čoček světlometů, abyste ochránili lak vozidla. Nezapomeňte, že zubní pasta je mírně abrazivní a mohla by poškrábat lak na blatnících nebo nárazníku.
  • Vezměte utěrku z mikrovlákna nebo froté a namočte ji do kbelíku s vodou. Přebytečné množství vymačkejte, dokud nebude vlhké. Mokrý ručník přeložte a na jednu stranu naneste kapku zubní pasty o velikosti mince. Krouživými pohyby zubní pastu pevně rozetřete po čočce světlometu. Cílem je pokrýt čočky zubní pastou při tření. V případě potřeby můžete použít více zubní pasty.
  • Opláchněte čočky světlometů vodou a otřete je do sucha samostatným ručníkem. Pokud jsou čočky stále zamlžené nebo nažloutlé, opakujte krok 3. Světlomety by však měly být nepatrně jasnější než předtím.
  • Po přetření čoček zubní pastou je nutné na ně nanést tenkou vrstvu karnaubského vosku. Vosk pomůže utěsnit povrchovou úpravu a ochrání čočky před UV zářením. Naneste tenkou vrstvu vosku, nechte zaschnout do mlhy a přebytek vyleštěte suchým ručníkem.

Obnova zamlžených světlometů pomocí leštidla na lak

Pokud máte doma lahvičku leštidla na autolak, můžete se s jeho pomocí zbavit mlhy, oparu a zažloutnutí světlometů vašeho vozu. Na rozdíl od vosku obsahuje pravá leštěnka mírná brusná činidla, která vyhlazují povrch laku a odstraňují drobné škrábance, víry, mírnou oxidaci a další nedokonalosti.

  • Poté světlomety očistěte vodou a okraje zamaskujte páskou.
  • Vezměte mírně navlhčený aplikační polštářek nebo utěrku z mikrovlákna a na jednu stranu naneste kapku leštidla o velikosti mince. Čočky světlometů intenzivně potřete leštidlem a zaměřte se na místa se silnějším zamlžením nebo zažloutnutím.
  • Než leštidlo zaschne, vezměte si samostatnou suchou utěrku a odstraňte přebytečné množství. Otočte ručník a lehce vyleštěte, abyste viděli výsledky. Krok 2 můžete opakovat, dokud nedosáhnete požadovaných výsledků.
  • Po vyleštění čoček nezapomeňte nanést tenkou vrstvu karnaubského vosku, který je ochrání před povětrnostními vlivy a poškozením UV zářením.

Dodejte světlometům nový vzhled pomocí smirkového papíru

Pokud se zubní pastou a leštidlem nepodařilo obnovit čistotu světlometů vašeho vozu jako nové, metoda se smirkovým papírem to zvládne. Budete potřebovat brusný papír o zrnitosti 1000, 1500 a 2500, několik utěrek z mikrovlákna, malý kbelík s vodou a maskovací pásku.

  • Vždy začněte s čistými světlomety. Opláchněte je vodou nebo umyjte autošamponem, abyste z čoček odstranili přebytečné nečistoty a špínu. Na okraje nalepte maskovací pásku, abyste ochránili okolní lakované plochy před poškrábáním.
  • Při práci s plastovými čočkami světlometů je vhodné broušení za mokra. Vezměte malý kousek brusného papíru o zrnitosti 1000 a namočte jej na pět minut do kbelíku s vodou. Poté, co jej necháte namočený, jím rozetřete čočku světlometu pohyby zleva doprava. Vyvarujte se broušení krouživými pohyby. Pokud brusný papír začne během broušení zasychat, namočte jej do vody. Po tření jej opláchněte čistou vodou.
  • Vezměte malý kousek mokrého smirkového papíru zrnitosti 1500 a třete jím čočky světlometů pohybem nahoru a dolů. Poté jej opláchněte čistou vodou.
  • Při poslední části broušení použijte mokrý kousek brusného papíru o zrnitosti 2500. Roztírejte čočky pohybem zleva doprava, abyste minimalizovali poškrábání a nerovný povrch. Po tření opláchněte čistou vodou.
  • Pro zjemnění povrchu čoček použijte leštidlo. Ihned po nanesení setřete leštidlo suchou utěrkou z mikrovlákna.
  • Posledním krokem je nanesení karnaubského vosku. Na rozdíl od leštidla nechte vosk zaschnout do mlhy a poté přebytečný vosk vyleštěte suchou utěrkou. Odstraňte ochrannou pásku, ustupte a dejte si palec nahoru!

Nenechte se odradit, pokud jsou světlomety po broušení stále zamlžené. Poškození může být v některých případech příliš závažné na to, abyste se mohli pustit do renovace svépomocí. V tomto okamžiku je nejlepším řešením světlomety zcela vyměnit.

Zdroj: slashgear.com