Jak na spotřebu paliva v teplých dnech a jak ušetřit peníze?

Přidat na Seznam.cz

Horké počasí může ve skutečnosti zvýšit spotřebu paliva. Motor se rychleji zahřeje na účinnou teplotu, letní druhy benzinu mohou mít vliv na o něco vyšší spotřebu a teplý vzduch způsobuje menší aerodynamický odpor než studený, píše web Fuel economy.

Udržování pohodlí cestujících v horkém počasí stažením oken nebo použitím klimatizace však může snížit spotřebu paliva.

Ke snížení spotřeby paliva v horkém počasí přispívá především provoz klimatizace. Její účinek závisí na řadě faktorů, jako je venkovní teplota, vlhkost a intenzita slunečního záření. Za velmi horkých podmínek může používání klimatizace snížit spotřebu paliva konvenčního vozidla o více než 25 %, zejména při krátkých jízdách. Vliv klimatizace na hybridy, plug-in hybridy a elektromobily (EV) může být v procentech ještě větší.2

Jízda se staženými okny může rovněž změnit spotřebu paliva. Otevřená okna zvyšují aerodynamický odpor (odpor větru), takže vozidlo spotřebuje více energie na protlačení vzduchu. Tento efekt je při nízkých rychlostech poměrně malý, ale při dálničních rychlostech se zvyšuje.

Co mohu udělat pro zlepšení spotřeby paliva v horkém počasí?

  • Při nižších rychlostech stáhněte okna a při dálničních rychlostech používejte klimatizaci.
  • Nepoužívejte klimatizaci více, než je nutné, ani nenastavujte nižší teplotu, než je nutné.
  • Parkujte ve stínu nebo používejte sluneční clonu, aby se kabina tolik nezahřívala.
  • Před použitím klimatizace jezděte krátce s otevřenými okny. Pokud nejprve vypustíte horký vzduch z kabiny, snížíte nároky na klimatizaci a pomůžete vozidlu rychleji vychladnout.
  • Před jízdou nemějte na volnoběh puštěnou klimatizací. Zapněte klimatizaci až po zahájení jízdy nebo po krátkém vyvětrání kabiny. Většina systémů klimatizace ochlazuje vozidlo rychleji během jízdy.
  • Přečtěte si návod k obsluze. Ve většině příruček je vysvětleno, jak funguje ovládání systému klimatizace a jak nejlépe používat a udržovat systém klimatizace.
  • U plug-in hybridů a elektromobilů může předchlazení kabiny při zapojení do nabíječky prodloužit dojezd vozidla. Rovněž používání teplejšího nastavení teploty klimatizace spotřebuje méně energie z baterie.

Zdroj: fueleconomy.gov