Jak jezdit, abyste ušetřili za palivo? Tipy, které se vám budou hodit až přijde zdražování

Přidat na Seznam.cz

Vlastní auto znamená nezávislost a pohodlí při cestování. Znamená to však také náklady na údržbu. Jedná se především o pohonné hmoty, pojištění, pravidelné prohlídky a výměnu pneumatik. V následujícím textu se zaměříme na náklady na pohonné hmoty a navrhneme způsoby, jak je trochu snížit.

Pohonné hmoty jsou stále dražší a budou dražší i nadále.
Každý uživatel automobilu jistě uzná, že kromě krátkých období pohonné hmoty dlouhodobě neustále zdražují. To nás pak nutí při každé další návštěvě čerpací stanice sahat hlouběji a hlouběji do kapsy. A co hůř, existují náznaky, že pohonné hmoty budou i nadále zdražovat. Takzvaná energetická směrnice, kterou Evropská komise přijala v polovině července, může v Česku v příštích letech vést k výraznému zvýšení cen benzínu a uhlí. Změny mají vstoupit v platnost již příští rok a podle odborníků by mohly v extrémních případech zvýšit cenu litru benzinu až na 45 korun za litr.
Vzhledem k tomu, že Česko je z hlediska tzv. kupní síly (množství pohonných hmot, které si můžeme koupit za průměrný plat) daleko za většinou západních zemí, je to velmi špatná zpráva.

Co bychom tedy měli vzhledem k těmto vyhlídkám dělat?
Ceny benzinu sice nemůžeme ovlivnit, ale můžeme se pokusit snížit své výdaje dodržováním několika cenných rad. Pojďme je tedy prozkoumat některé rady.

Zeptejte se sami sebe, zda potřebujete řídit?
Ano, ano, mnozí čtenáři jistě zavrtí hlavou a řeknou si, co je to za radu? Faktem však je, že mnoho lidí jezdí autem ze zvyku. Jízda 3-4 km do práce a stejnou vzdálenost domů se pro ně stává každodenní rutinou. Ale co kdybyste třeba jen jednou týdně mohli tuto rutinu porušit a jet na kole? Samozřejmě si to nemůže dovolit každý, ale je to jeden z nápadů. Mějte na paměti, že auto spaluje zdaleka nejvíce na krátkých vzdálenostech.
Podívejte se na trasu, po které jedete
Zvyk je druhou přirozeností. Někdy se vyplatí jet o 1-2 km déle, abyste se vyhnuli 2-3 semaforům a nejhorší ranní zácpě. Jednoduchým, ale účinným způsobem může být také odchod z domova o 15 minut dříve. Tímto způsobem se můžeme nějak vyhnout dopravním zácpám, ve kterých auto nejvíce hoří.

Projděte si kufr a vyndejte vše, co nepotřebujete.
I když si to neradi přiznáváme, náš kufr někdy vypadá jako smetiště. Příležitostně tam něco hodíme a pak s tím jezdíme několik týdnů. Přitom každý zbytečný kilogram je pro vůz zátěží. Proč potřebujeme 5 litrů kapaliny do ostřikovačů, když ji musíme doplňovat jednou za několik týdnů? Chvíli trvá, než se zátěž odlehčí, a účinky jsou okamžité. Totéž platí pro střešní nosiče nebo nosiče kol. Pokud nejde o celodenní výlet nebo výpravu, nemá smysl je vozit na střeše. Odpor vzduchu, který způsobují, dále zvyšuje spotřebu paliva.
Klidná jízda znamená více korun v kapse
Ačkoli je implementace velmi jednoduchá, je stále často přehlížena. Rychlé rozjíždění, prudké brzdění a opětovné rozjíždění jsou nejen nezdravé pro komponenty vozu, ale také vyčerpávají naše kapsy. Klidná a plynulá jízda je mnohem lepší.
Zajistěte správný tlak v pneumatikách
Nedostatečné nahuštění pneumatik škodí nejen samotným pneumatikám, ale také zvyšuje jízdní odpor, což má přímý vliv na spotřebu paliva. Proto můžete při doplňování paliva použít kompresor a vyrovnat tlak na úroveň doporučenou výrobcem. Po sezení v autě si také trochu zacvičíme.
Vypínáme motor při stání
Podle odhadů spotřebuje běžící motor při stání až 1 litr paliva. Pokud tedy nestojíte v mrazu, nemá smysl pálit drahocenné korunky.
Kdy je nejlepší doplnit palivo?
A nemyslíme tím denní dobu, ale spíše den v týdnu. Tak nějak se stává, že cena pohonných hmot obvykle před víkendem stoupá. Na tom není nic divného. Provoz na silnicích se obvykle zvyšuje od pátku a zůstává až do neděle. Pokud tedy chcete natankovat, vyplatí se vyhnout se víkendu a zvolit začátek týdne. Stejný princip lze uplatnit i před prázdninami nebo prodlouženými víkendy.
Zvažte věrnostní program vybrané sítě čerpacích stanic.
Pokud jste zvyklí tankovat na čerpacích stanicích jednoho řetězce, vyplatí se zjistit, zda má program, který odměňuje věrné zákazníky, např. slevami na pohonné hmoty. Každé 2-3 % v dlouhodobém horizontu může znamenat úsporu. To samozřejmě není vždy výhodné. Může se ukázat, že cena pohonných hmot u těchto čerpacích stanic je vyšší než u konkurence, a to o více než naši slevu.

Věříme, že vám dodržování těchto snadných tipů půjde a ušetříte aspoň nějakou tu korunu.

Zdroj: ec.europa.eu, adac.de