Jaguar se potápí. Prodává zastaralé vozy, které nedokážou zaujmout

Přidat na Seznam.cz

Prodejní výsledky za rok 2022 jsou obrovským zklamáním. Jaguar trpí krizí identity, silnou konkurencí ze strany Land Roveru a stárnoucím portfoliem modelů, jak píše server CarScoops.

V roce 2022 se britské automobilce podařilo prodat necelých 62 000 vozů. To je nejhorší výsledek od roku 2012. Ve srovnání s rokem 2018, kdy Jaguar prodal více než 180 tisíc vozů, se jedná o pokles o 66 %. V porovnání s rokem 2021 se prodeje značky Jaguar snížily o 28 %. Ať už se na to podíváte z jakéhokoli úhlu, výsledky jsou prostě špatné a značce Jaguar nesluší.

Jak je ale možné, že značka, která nabízí tři relativně moderní SUV, dva vizuálně atraktivní sedany a plně elektrické SUV, zažívá těžké časy? Jaguar v nadcházejících týdnech představí svou strategii uvádění nových modelů na trh do roku 2025. Podle zákulisních informací by mělo jít minimálně o tři nové modely elektrických SUV.

Tři faktory

Přibližně načasování. Koneckonců, vzpomenete si, kdy Jaguar naposledy představil nový vůz? Bylo to v roce 2018, kdy představil luxusní elektromobil I-Pace. Model E-Pace je na trhu již 6 let, F-Pace 7 let, sedany XE a XF přes 8 let a kupé F-Type dokonce přes 10 let. Přestože se Jaguar snaží aktualizovat své modelové portfolio četnými facelifty, na novější a modernější konkurenci zkrátka ztrácí. Jednoduše nemůže konkurovat tempu uvádění nových modelů na trh, jako je tomu u BMW nebo Mercedesu.

Většinu portfolia a prodejů značky Jaguar tvoří vozy SUV. To v dnešní době nikoho nepřekvapí. Jaguar však nemá mezi zákazníky image výrobce SUV, jakou má například Land Rover. Jeho nabídka je navíc širší a zejména v případě Range Roveru luxusnější. To je pro Jaguar další problém. Klientela přesně neví, kam značku zařadit.

Je to prémiový výrobce? V minulosti byl, ale od doby, kdy značku převzal Ford a prosadil zařazení cenově dostupnějších modelů s pochybnou kvalitou, pověst značky jednoznačně utrpěla. V rukou indické společnosti TATA Motors se Jaguar možná vrátil na cestu prémiového výrobce, ale od rozchodu s Fordem zjevně neuplynulo dost času.

Zdroj: redakce, carscoops.com