Jaguar bude od roku 2025 vyrábět pouze elektrická vozidla

Přidat na Seznam.cz

Britská značka luxusních aut Jaguar, kterou vlastní indický koncern Tata Motors, bude od roku 2025 vyrábět pouze elektrická vozidla.

A restrukturalizuje své nevýrobní provozy ve Spojeném království. Oznámila to v pondělí společnost Jaguar Land Rover (JLR).

„V polovině dekády projde Jaguar renesancí, aby se z něj stala čistě elektrická luxusní značka,“ uvádí se v prohlášení společnosti s dodatkem, že „podstatně sníží a zracionalizuje svou nevýrobní infrastrukturu v Británii“.

Nulové emise

Nový generální ředitel Thierry Bollore si dal za cíl, aby celá skupina JLR do roku 2039 snížila emise uhlíku na nulu.

Všechny modely Jaguar i Land Rover tak budou do konce desetiletí nabízené i v čistě elektrické verzi, přičemž Jaguar bude od roku 2025 pouze na elektrický pohon. Land Rover mezitím v průběhu následujících pěti let uvede na trh šest čistě elektrických vozidel, přičemž první z nich chce začít prodávat v roce 2024.

Společnost JLR zároveň informovala, že nemá v plánu zavřít žádný ze svých základních výrobních závodů a ponechá si výrobní a montážní závody na domácím britském trhu i ve světě.

foto / Jaguar

Konec vznětových motorů

Do konce této dekády se však JLR zaměří na to, aby 100% vozů značky Jaguar bylo plně elektrických spolu se 60% aut značky Land Rover.

Bollore dodal, že společnost se zavázala k postupnému ukončení výroby naftových modelů do roku 2026 a vynakládá velké investice do technologie vodíkových palivových článků.

Britská automobilka prodala v minulém roce celkem 425.974 vozů, což bylo o 23,6% méně než v roce 2019.

Prodej aut značky Land Rover se přitom snížil o 18,3% na 323.480, zatímco prodej modelů Jaguar klesl o 36,5% na 102.494 kusů. Důvodem slabšího odbytu byly blokády na zastavení šíření nového koronaviru.