Interiéry automobilů mohou být v horkém počasí karcinogenní
Interiéry automobilů mohou být velmi nebezpečné pro zdraví. Zvýšení teploty uvnitř vozidel při vystavení slunečnímu záření by mohlo podpořit uvolňování karcinogenního plynu, který může způsobit nádory jater nebo dělohy.
S příchodem letních teplot buďte opatrní, pokud necháváte svůj vůz na přímém slunci. Podle studie zveřejněné v úterý v časopise Environmental Science & Technology se v interiérech aut uvolňuje potenciálně karcinogenní plyn, jakmile se zahřejí.
Trifosfát (TCIPP) byl přítomen ve vzduchu 99 % vozidel, která vědci v poslední době testovali, a tento plyn by mohl podporovat zejména vznik nádorů.
TCIPP je zpomalovač hoření, který má v případě požáru zpomalit plameny a který se od roku 2015 vstřikuje do pěn automobilových sedadel. Problém spočívá v tom, že když je horko, jako například v autě zaparkovaném na přímém slunci, může teplota uvnitř kabiny stoupnout až na 65 stupňů a TCIPP uvolňuje toxický plyn.
Riziko nádorů jater a dělohy
Podle vědců způsoboval u potkanů a myší nádory jater a dělohy. Několik studií také odhalilo, že TCIPP může působit jako endokrinní disruptor a je neurotoxický.
Vzhledem k tomu, že průměrný řidič stráví v autě hodinu denně, hovoří vědci o problému veřejného zdraví. Varují také před dlouhodobými účinky tohoto zpomalovače hoření na děti v autech.
Do případného zákazu výrobku vědci pouze doporučují kontrolovat teplotu ve vozidlech, počínaje parkováním ve stínu a co nejrychlejším otevřením oken.