Hyundai ví, co je dnes potřeba. Tento nový model je připraven na nové výzvy

Přidat na Seznam.cz

Věděli jste, že skupina Hyundai nevyrábí pouze vozy Hyundai? Vyrábí také vozy značky Kia. A kromě toho řadu dalších věcí, mezi nimiž vyniká nový korejský hlavní bojový tank, který do své výzbroje získalo například Polsko. Jedná se o tank s názvem K2 Black Panther a verze, na kterou se díváte, je exportní verzí pro země Dálného východu. Hyundai K2ME je zcela novým přírůstkem do rodiny vozidel jihokorejského koncernu, jak píše web Army Recognition.

K2 Black Panther je druhou generací hlavního bojového tanku vyráběného v Jižní Koreji za účasti domácího průmyslu. Míra zapojení domácích podniků je však v případě K2 výrazně vyšší a K2 je pro Jižní Koreu záležitostí národní hrdosti. Toto vozidlo vyrábí dceřiná společnost s názvem Hyundai Rotem.

K nejzajímavějším rysům tohoto tanku patří skutečnost, že je kombinací západního know-how, ruského know-how a jihokorejské počítačové a komunikační technologie. Tank má řadu podobností s dnes populárním tankem Leopard 2, ale má také unikátní reaktivní pancíř, který vychází z ruského tanku T80, který Korejci koncem 90. let podrobně studovali a podle něhož svůj pancíř vytvořili. Podle některých názorů mají tanky K2 několik slabin, ale právě na nich koncern při tvorbě exportní verze K2ME zapracoval.

Verze K2ME má nové pancéřování, disponuje vysokými komunikačními schopnostmi, vylepšeným chlazením a dalšími prvky.

K2 může snadno mířit a střílet za pohybu na cíle vzdálené až téměř 10 km. Má také solidní pasivní a aktivní bezpečnost, radarový systém dokáže zachytit zaměření protitankové střely, dokáže automaticky nasměrovat věž a hlaveň požadovaným směrem, dokáže informovat okolí o hrozbě a aktivovat ochranný systém, který v ideální čas a ideálním směrem vypálí kouřové dělo, aby snížil přesnost palby, dokáže také registrovat střely naváděné kabelem, které nemají vlastní radar.

Tank mají obsluhovat tři členové posádky, ale v případě nouze se hovoří o dvou, dokonce o jednom členu posádky. Tank by měl být schopen automaticky zachytit, zaznamenat a zaměřit nepřátelské cíle.

Podkapitola K2 je vybavena dvěma verzemi dvanáctiválcového přeplňovaného vznětového motoru o výkonu zhruba 1 100 kW, který má sám o sobě hmotnost 1,8 nebo 2,5 tuny. Díky němu dosahuje maximální rychlosti přibližně 70 km/h a na jednu nádrž o objemu 1296 litrů ujede pěkných 450 km.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com