Hyundai Seven. Z tohoto auta se během chvíle stane obývací pokoj

Přidat na Seznam.cz

Hyundai Seven Concept byl oficiálně představen na autosalonu v Los Angeles, píše portál motor1.com. Jedná se o velmi důležitý koncept, protože předjímá podobu modelu IONIQ 7, elektrického SUV, které bude mít premiéru v roce 2024. U tohoto prototypu konstruktéři upravili uspořádání kabiny, aby maximalizovali výhody vyhrazené plochy, která nabízí jiné prostředí než obvykle. Kromě toho společnost Seven hojně využívá udržitelné materiály.

Koncept Seven je založen na známé platformě E-GMP, na které je postaven i IONIQ 5. Jedná se o platformu určenou výhradně pro elektromobily. To dává korejským inženýrům větší volnost při navrhování nových modelů. V případě tohoto nového konceptu se díky dlouhému rozvoru, linii střechy a výrazné přední části vzhledově liší od klasických SUV.

Celkově má koncept svalnatý design. Přední a zadní část se vyznačují světelnými shluky složenými ze čtvercových pixelů. Jedná se o řešení, které Hyundai nazývá Parametric Pixel a které se pravděpodobně objeví i u dalších budoucích modelů v nabídce korejské automobilky.

Speciální funkcí kol jsou integrované aktivní vzduchové klapky, které se otevírají nebo zasouvají podle potřeby chlazení brzd nebo snížení odporu vzduchu.

Interiér je velmi zajímavý. Díky rozvoru 3,2 metru může SUV nabídnout dostatek prostoru na palubě. Plochá podlaha umožnila společnosti Hyundai představit alternativní prostředí ke klasickému, které odráží budoucí vizi korejského výrobce o autonomním řízení. Koncept se vyznačuje neobvyklým otevíráním dveří. Zadní dveře se otevírají proti větru, trochu jako u BMW i3. To v kombinaci s rozměry vozu umožňuje cestujícím velmi široký nástup.

Uspořádání sedadel se liší od tradičních vozů SUV – jsou zde otočná sedadla a lavice. Toto uspořádání lze přizpůsobit v závislosti na použitém jízdním režimu (v režimu autonomní jízdy ovladač na sedadle řidiče zmizí). Kabina se tak může proměnit v opravdový mini obývací pokoj, kde mohou lidé odpočívat a trávit čas během cesty v maximálním pohodlí, a to i s využitím mini ledničky. O technologie samozřejmě není nouze. Například panoramatická střecha nejenže zobrazuje různý obsah podle vkusu cestujících, ale také mění celkovou atmosféru interiéru, aby zajistila maximální relaxaci během cesty.

Sedmička je také vybavena konzolí Universal Island, speciálně navrženými spotřebiči a multifunkčním grafickým uživatelským rozhraním „Smart Hub“.

Hyundai použil v souladu s hygienickými předpisy na exteriér biolaky a v interiéru obnovitelné a recyklované materiály. Minerální nátěry, bambusové dřevo a koberce, biopryskyřice a interiérové barvy pocházejí z obnovitelných zdrojů, které mohou snížit znečištění při výrobě. Rozsáhlé použití mědi a hygienicky ošetřených tkanin s osvědčenými antibakteriálními funkcemi zajišťuje, že všechny povrchy v prostoru Seven zůstanou vždy čisté.

Koncept Seven využívá systém, který Hyundai nazývá Hygiene Airflow System. Díky speciálnímu systému řízení proudění vzduchu, který je inspirován systémem v letadlech, tento systém snižuje kontaminaci cestujících. Řešení, které funguje jak při jízdě, tak při stání. Kromě toho se při každém vystupování všech cestujících aktivuje ultrafialová dezinfekce, která odstraňuje viry a bakterie.

Hyundai nechtěl jít do podrobností o technických specifikacích konceptu. Podle korejské značky je cílem nabídnout dojezd až 482 km. Díky platformě E-GMP, která podporuje architekturu 800 V, bude možné dobíjet při vysokém výkonu a dosáhnout tak z 10 % na 80 % kapacity akumulátoru za 20 minut.

Zdroj: motor1.com