Hyundai N Vision 74: nový vodíkový koncept inspirovaný modelem Pony od Giugiara

Přidat na Seznam.cz

Je to trochu jako reinkarnace starého Audi Quattro s příchutí jiných podobných vozů ze 70. a 80. let. Což je svým způsobem pravda. Nový vodíkový koncept N Vision 74 je inspirován konceptem Hyundai Pony Coupe z roku 1974, který navrhl Giorgetto Giugiaro, jeden z nejlepších automobilových designérů všech dob. Pod retro kabátem se však skrývá nejmodernější korejská technologie – elektromotory spojené s vodíkovým palivovým článkem a systémovým výkonem 680 koní, jak uvádí server Motor1.

Pokud si takto Hyundai představuje naši budoucnost, vůbec bychom se neurazily. Novinka dostala název N Vision 74 a můžete ji považovat spíše za pojízdnou laboratoř než za klasický koncept.

Ale především, vůbec to není malé auto. Je 4 952 mm dlouhé, 1 995 mm široké, jen 1 331 mm vysoké a má rozvor 2 905 mm. Pod hranatou karoserií se skrývá palivový článek o výkonu 85 kW, který může krátkodobě dodávat výkon 95 kW, tedy 129 koní.

Kromě toho je na palubě baterie o kapacitě 62,4 kWh, což odpovídá přibližně 24 litrům benzinu, a protože využívá 800voltovou architekturu, zvládne nabíjení výkonem až 350 kW. Samotné palivové články jsou napájeny z 4,2kg vodíkových nádrží, přičemž doplnění paliva trvá pět minut a Hyundai uvádí celkový dojezd 600 km.

Pohon dvoudveřového sportovního kupé zajišťuje dvojice elektromotorů, které roztáčejí pouze zadní kola, a jejich systémový výkon je více než dostatečný. Pohotovostní hmotnost automobilka nezveřejnila a předpokládáme, že vzhledem k technice na palubě nebude nízká, ale tento koncept pohání vpřed maximální výkon 680 koní a maximální točivý moment 900 Nm.

Hyundai chce tímto vozem naznačit, že bychom si mohli užívat potěšení z jízdy v elektrické éře (maximální rychlost konceptu je 250 km/h) a navíc bez nutnosti čekat hodiny na nabití baterií. Otázkou zůstává, zda budou mít Korejci dostatek odvahy, aby přenesli tvary konceptu N Vision 74 do sériové výroby. Byla by škoda, kdyby takto vypadající vůz skončil jako výstavní exponát.

Zdroj: motor1.com