Hyundai Ioniq 6 vypadá jako kříženec prvních aerodynamických aut z 30. let, Saabu a Porsche 911

Přidat na Seznam.cz

Společnost Hyundai odhalila svůj chystaný model Hyundai Ioniq 6 s výrazným designem, který vynikne v moři všedně vypadajících vozů pro každodenní použití, na něž jsme si v posledních letech zvykli. Již nyní rozděluje názory, ale podle Hyundai byla hlavním důvodem pro jeho uhlazený design aerodynamická účinnost. Vizuálně však také odkazuje na streamlinery z 30. let minulého století, Saaby a možná i na Porsche 911.

Šéfdesignér společnosti Hyundai Simon Loasby se rozhodl inspirovat se u modelu Ioniq 6 30. lety 20. století. Dobou, v níž byly položeny základy harmonie mezi aerodynamikou, technikou, technologií a designem. Jako hlavní vlivy na neobvyklý design vozu uvádí modely Stout Scarab, Phantom Corsair a Saab Ursaab z roku 1947.

Je také těžké přehlédnout některé podobnosti mezi dalšími vozy moderní éry. Kačeří spoiler a zadní světelná lišta modelu Ioniq 6 se nápadně podobají Porsche 911. Zakřivený boční profil vozu se špičatými zužujícími se bočními okny dokonce připomíná Mercedes CLS a Citroen C6.

Ioniq 6 má působivý součinitel odporu vzduchu pouhých 0,21, což je dosud nejnižší hodnota Hyundai a překonává hodnotu 0,23 Tesly Model 3. Umožňuje to nízká příď vozu, aktivní aerodynamický systém vpředu, elegantní boční kamery na místě tradičních zrcátek (ve Velké Británii pravděpodobně volitelná výbava) a jednoduché, ale účinné redukce mezer v podbězích kol.

Technické detaily modelu Ioniq 6 zatím nebyly zveřejněny, ale pravděpodobně bude poháněn motory o kapacitě 58 kWh a/nebo 77,4 kWh jako ostatní modely Hyundai založené na stejné platformě E-GMP, včetně modelu Hyundai Ioniq 5. Odhadujeme také, že jeho lepší aerodynamická účinnost by mohla znamenat dojezd kolem 320 km u větší varianty s bateriemi.

Ioniq 6 byl sice uveden na trh se zavazadlovým prostorem ve stylu sedanu, ale objevily se náznaky, že by se mohla objevit i verze shooting brake s praktičtějšími zadními dveřmi typu hatchback. Simon Loasby také naznačil, že by se mohla objevit i výkonná verze, která by mohla převzít označení Hyundai N v podobném duchu jako připravovaný Hyundai Ioniq 5 N.

Zdroj: carthrottle.com