Hyundai i20 N WRC je připraven na hybridní éru rallye. Výkon je působivý

Přidat na Seznam.cz

V sezóně 2022 vstoupí Mistrovství světa v rallye (WCR) oficiálně do éry elektrifikace. Rallye vozy budou nově podporovat elektromotor. Hyundai na příkladu svého nového stroje ukázal, jak to bude fungovat v praxi, popisuje web organizace WRC.

Hybridní vůz Hyundai pro Mistrovství světa v rallye je připraven. Výrobce představí model i20 N do konce ledna 2022. Setkali jsme se s ním jen virtuálně, ale víme, jak vypadá a co skrývá pod agresivně nakresleným zevnějškem.

Model i20 N Rally1 2022 edition, jak zní celý název projektu, byl od základu vyvinut s ohledem na nové hybridní pohonné ústrojí. Najdeme zde dobře známou benzinovou 1.6 z předchozí verze, kterou podporuje elektrická jednotka od Kreisel Electrics. Celkový výkon této kombinace přesáhne 500 koní, přičemž samotný elektrický motor má výkon 134 koní. Na palubě bude také rekuperační systém, který při zpomalování rekuperuje energii a odlehčuje klasickým brzdám.

Pohon všech kol samozřejmě zůstane zachován, ale šestistupňová převodovka bude nahrazena jednodušší pětistupňovou. V nové specifikaci je však použito zjednodušené odpružení s menšími zdvihy a zesílený podvozek s ocelovým rámem pro větší bezpečnost.

Díky hybridnímu pohonu je nový Hyundai i20 WRC přibližně o 70 kg těžší než jeho předchůdce. Čas ukáže, jak to ovlivní chování a výkony na dráze. Třináctikolová sezóna Mistrovství světa v rallye 2022 odstartuje již 20. ledna Rallye Monte Carlo.

Zdroj: wrc.com