Huawei už má vlastní vůz. Seznamte se s elektrickým SUV Aito M5

Přidat na Seznam.cz

Huawei a auta? Ano, pokud k tomu přidáte čínsko-americkou společnost Seres. Generální ředitel čínského technologického gigantu zaručuje, že elektrické Aito M5 porazí Teslu Model Y ve všech srovnáních. Možná proto, že je to vlastně vůz typu plug-in hybrid.

Dalo by se říci, že slibů je mnoho. Společnost Huawei před časem slíbila elektromobil s dojezdem přes 1000 km. A skutečně, Aito M5, výsledek spolupráce čínského IT giganta a společnosti Seres, dokáže na jedno nabití ujet až 1195 km! Staromódní spalovací čtyřválec 1,5 T se v Aitu M5 objeví pouze jako přídavný agregát.

Zajímavé je, že výrobce přepočítává výkon na kWh. Víme tak, že ačkoli inovativní Huawei DriveONE používá baterie s poměrně skromnou kapacitou (40 kWh), hodnota celého systému je stanovena na 213 kWh. Díky tomu má dojezd 1195 km. Stejně jako u většiny vozů typu PHEV si můžete vynutit režim spalování, elektrický režim nebo zůstat v hybridním režimu. Doba nabíjení však nijak neohromí, protože z domácí zásuvky doplní 20 až 80 % energie za pět hodin.

Co dalšího o autě víme? Nejvýkonnější verze řady Aito M5 bude mít hybridní systém s výkonem blížícím se 500 koním rozděleným na obě nápravy. Takový vůz zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy. No, na webových stránkách Tesly se píše, že Model Y stovky dosáhne za 3,7 sekundy.

Aito M5 s technologií Huawei

Výkon je výkon, ale na Aito M5 je Richard Yu hrdý, protože je to první vůz, který používá operační systém Huawei HarmonyOS. Díky implementaci tohoto softwaru bude vůz plně integrován s chytrými telefony a bude možné jej otevřít alespoň pomocí chytrých hodinek Huawei.

Yu při prezentaci uvedl, že SUV bylo navrženo podle směrnic pro automobily za jeden milion jüanů (v přepočtu asi 3,4 miliony Kč). Mezitím se cenovka modelu Aito M5 otevírá na 250 tisících juanů (necelých 860 tisíc korun). Jeho výbava zahrnuje 15,6palcový dotykový displej 2K HDR a dvojitá okna.

Druhý prvek výbavy je pro generálního ředitele společnosti Huawei obzvláště důležitý, protože se podle něj prémiová třída pozná podle ticha v interiéru a jejich produkt dokáže nabídnout zážitek na úrovni městské knihovny.

Zdroj: Huawei