Hořící Tesla na vrakovišti. Hasiči měli co dělat, aby auto uhasili

Přidat na Seznam.cz

Na rozdíl od mnoha konspiračních teorií se auta samovolně vznítí jen velmi zřídka. Jakmile se však oheň objeví v blízkosti baterií, auto během několika okamžiků pohltí živel. Příkladem je Tesla, která stála několik týdnů na vrakovišti.

Téma spalovacích elektromobilů se čas od času objevuje v médiích a elektrizuje veřejné mínění. Skutečnost je taková, že elektromobily hoří jen zřídka, ale když se vznítí, je obtížné je uhasit. To dokazuje případ Tesly, která stála několik týdnů na vrakovišti.

Pokud dojde k požáru vozidla poháněného baterií, je velmi obtížné kontrolovat šíření požáru. To vše kvůli jevu zvanému „tepelný únik“, který může rychle skončit obrovským požárem. Nekontrolovaný nárůst teploty způsobuje uvolňování toxických a hořlavých plynů. V mnoha případech stačí, aby se vznítil jeden článek baterie, a oheň se podobně jako kostky padajícího domina rychle rozšíří na další.

Hasiči dorazili na místo velmi rychle, ale ani s použitím profesionálního hasicího nářadí se nepodařilo dostat požár pod kontrolu. V zemi bylo třeba připravit speciální jámu a naplnit ji vodou, aby se hořící prvky ochladily na stabilní teplotu. Teprve pak bylo možné auto uhasit. Celá operace trvala více než hodinu.

Poslední tři týdny stálo auto na vrakovišti. Příčina požáru není známa a vzhledem k rozsáhlému poškození vozu je nepravděpodobné, že se ji někdy dozvíme. Při incidentu se naštěstí nikdo (kromě Tesly) nezranil. Hasiči čelí velké výzvě při hašení elektromobilů.

Zdroj: moto.pl