Honda má nový typ dodávky. Je to polovina auta

Přidat na Seznam.cz

Naštěstí se vše týká spodní poloviny. Experimentální autonomní pracovní vozidlo Honda je autonomní elektrické užitkové vozidlo určené pro práci ve skladech a na stavbách, píše server Honda News.

Honda AWV vypadá nenápadně, ale má velký potenciál. Zaprvé je vybaven inovativním podvozkem se skvělými terénními schopnostmi. Honda jej převzala ze své třídy terénních vozů UTV s názvem „take side-by-side“.

Byl ukrytý pod skromnou bílou a hranatou plošinou. Kromě toho je Honda AWV vybavena celou řadou senzorů. Díky radaru, lidaru a stereoskopické kameře (která vytváří trojrozměrný obraz) se může samostatně pohybovat po určeném prostoru.

Lze jej ovládat také dálkovým ovládáním. Jeho nosnost na plošině je 399 kg a maximální hmotnost přívěsu, který může AWV táhnout, je 721 kg. Malá Honda je také neúnavná. Údajně dokáže pracovat osm hodin bez přestávky, a to i v horkém počasí. Pak se musí dobíjet, protože má elektrický pohon. Plné obnovení energie z baterií vozu Honda AWV trvá šest hodin.

Vozidlo Honda bylo poprvé představeno na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas, ale verze, kterou vidíte na videu a fotografiích, je plně funkční. V současné době se testuje v americkém závodě Black & Veatch. Společnost Honda si vybrala místo v Novém Mexiku, protože celý areál je napájen fotovoltaickými panely.

Takové vozidlo by mohlo být velmi užitečné. Nenahradí nákladní auto, neodveze suť, ale dostane se téměř kamkoli. Může přepravovat různé stavební materiály, výrobky ve velkých skladech nebo vybavení pracovníků. Navíc je to největší model na dálkové ovládání, jaký jsme kdy viděli.

Honda bohužel prozatím model AWV neuvede na trh, takže o ceně ani dostupnosti zatím nevíme. V současné době probíhá další testování, ale i takto by mohla vypadat budoucnost autonomního automobilismu.

Zdroj: hondanews.com