Hlídejte si rychlost. Policie si převzala prvních 10 dálničních BMW. Bude jich celkem 70

Přidat na Seznam.cz

Čeští policisté si převzali prvních deset kusů BMW 540i xDrive Touring, které budou používat pro dohled nad dálničním provozem. Celkem by měli do konce příštího roku dostat 70 kusů, kdy čtyřicet bude s policejním označením a třicet se bude tvářit jako civilní automobil. Do reálného provozu vyrazí prvních deset kusů během srpna, dalších deset kusů policie dostane na podzim, jak píše server iDnes.

„Chtěli jsme docílit toho, aby byla auta opravdu nenápadná,“ popisuje Martin Strakoš, jednatel společnosti Stratos Auto, která za celým kontraktem s policií stojí. Na rozdíl od škodovek, které v „utajeném“ provedení pro službu u policie mají blikačky za okny viditelné díky výřezům v zatemňovací folii, budou policejní BMW hůře odhalitelné. Auta bez policejního stejnokroje také nemají staromódní prutovou anténu na střeše. Zůstala jen u bavoráků v barvách policie s majákem na střeše.

Jeden exemplář nového policejního BMW vyšel s veškerou výbavou na 2,2 milionu korun. Nákup prvních 33 kusů je financován jako už tradičně z fondu zábrany škod, do kterého prostřednictvím svého povinného ručení přispívá každý řidič. Daňoví poplatníci ale nemusí řešit servis, ten má policie bezplatný a v podstatě jej hradí automobilka.

Šestiválcové mild-hybridní kombi řady 5 je mimořádně pohodlný automobil disponující velmi solidním výkonem. Benzinový agregát má 333 koní. Nedá se ale říci, že by si policie po stránce dynamiky oproti Superbům nějak dramaticky polepšila, protože nastupující kombi je větší a výrazně těžší. Škodovky navíc ještě do důchodu nemíří, pětková BMW totiž zatím nepředstavují náhradu, ale jde o rozšíření vozového parku.

Špatnou zprávou pro řidiče, kteří rádi překračují dálniční povolené maximum, je fakt, že civilní policejní auta jsou opravdu nenápadná. Těch pár viditelných detailů si můžete prohlédnout v přiložené galerii. Pro úplnost, u policie už nějakou dobu jedno BMW řady 5 působí. Jde o kus, který si policie pořídila jako úplně první a na kterém si soužití s tímto modelem vyzkoušela. Jako jediný má karoserii sedan a mezi zmíněných sedm desítek objednaných exemplářů se nepočítá. Fakticky tak bude u policie nakonec sloužit 71 BMW řady 5.

Zdroj: idnes.cz