Futuristické parkoviště v Číně vypadá jako umělecké dílo. Pojme 500 automobilů

Přidat na Seznam.cz

Architektonická kancelář Daniel Statham Studio navrhla parkoviště v centru čínského města Chang-čou, kde jsou auta ukládána na sebe pomocí plně automatizovaného výtahového systému. Je třeba říci, že stavba vypadá docela zvláštně.

Budova nazvaná Future Car Park se nachází v centrální obchodní čtvrti města a pojme 500 automobilů. Parkoviště je tvořeno řadou oválných věží připomínajících stromy, které rostou vzhůru a rozšiřují se do spojené střechy.

Tři věže uprostřed parkoviště Future Car Park slouží k umístění automobilů, zatímco tři další dopravují návštěvníky z úrovně terénu na střechu pomocí vnitřního výtahového systému. V rozích jsou mezitím umístěny nouzové východy.

Parkoviště je vybaveno pokročilým automatizovaným parkovacím systémem. Řidiči vjíždějí do budovy na úrovni suterénu, kde nechávají své vozy. Ty jsou pak přesunuty do nižších parkovacích zón v suterénu nebo stohovány výtahy ve věžích. Automatizovaný parkovací systém vybere pro každý vůz určené parkovací místo na základě doby parkování nastavené majitelem vozu.

Zdroj: redakce, Dezeen