Francouzské překvapení: Renault Rafale je nové velké SUV kupé, které se postaví Peugeotu 408

Přidat na Seznam.cz

Francouzi odvodili prodlouženou verzi SUV Austral a pojmenovali ji Espace. Tím však odvozeniny jednoho vozu nekončí. Dalším v řadě bude podstatně propracovanější crossover kupé se splývavou linií střechy. Automobilka jej nazvala Renault Rafale, a pokud máte rádi letadla a speciálně ta nejrychlejší, asi vám nemusíme připomínat, kde se výrobce inspiroval. Novinka se ve světové premiéře představí 18. června v Paříži a asi nepřekvapí, že se objeví na pařížském leteckém veletrhu 2023.

Z profilu vypadá trochu jako mix Lamborghini Urus a BMW X6, ale chystaný Renault Rafale tak vysoko neřve, i když výrobce tvrdí, že novinka míří vysoko. Nebude mít proporce pro prémiovou značku, ale především mu bude chybět patřičná technika pod přední kapotou, aby pronikl do vyšších tříd.

Na stíhačku se neodkazuje

Zatím máme jen velmi málo informací, ale předpokládá se, že vůz pojmenovaný po letounu Caudron Rafale s motorem Renault (neplést s Dassault Rafale, současnou víceúčelovou stíhačkou) dostane benzin-elektrickou pohonnou jednotku E-Tech kombinující 1,2litrový přeplňovaný tříválec a dva elektromotory.

Jedná se o techniku známou z nového Renaultu Espace, takže víme, že spalovací jednotka nabídne 131 k, 205 Nm a hlavní elektromotor dalších 68 k a shodných 205 Nm. Systému bude navíc asistovat startér-generátor, a pokud se na nastavení nic zásadního nezmění, nabídne Rafale celkový výkon 200 koní a malý přídavný akumulátor s kapacitou 2 kWh pro krátké jízdy a rozjezdy v čistě elektrickém režimu.

Oproti tomu je Austral vybaven také 1,3litrovým benzinovým čtyřválcem a mild-hybridní technologií, ale spolehlivé zdroje uvádějí, že tato jednotka se mezi přední kola Rafale nedostane.

Asi nemusíme připomínat, že chystaný crossover bude postaven na modulární platformě CMF-CD, že už nedostane vznětové motory a že půjde s největší pravděpodobností o nejdražší model v nabídce Renaultu.

Zdroj: redakce, CarScoops