Francie je v pasti. Na čerpacích stanicích začínají docházet pohonné hmoty

Přidat na Seznam.cz

Odborový svaz CGT zorganizoval stávky ve čtyřech rafineriích společností ExxonMobil a TotalEnergies. Z tohoto důvodu začíná docházet palivo na více než pětině všech čerpacích stanic ve Francii. Na doplnění paliva musí lidé na některých místech čekat až dvě hodiny, jak uvádí server Moto.

Důvodem vypuknutí stávek je špatná finanční situace zaměstnanců. Kvůli inflačnímu růstu cen požadují stávkující od vedení rafinerie zvýšení mezd. Zatím nedošlo k žádnému kontaktu ze strany orgánů TotalEnergies.

V sobotu měla problémy s dostupností pohonných hmot více než pětina francouzských čerpacích stanic. Dotyčné body se nacházely v regionu Ile-de-France (oblast kolem Paříže) a Hauts-de-France na hranicích s Belgií.

Dlouhé fronty na pohonné hmoty

Na některých čerpacích stanicích se již několik dní tvoří kilometrové zácpy. Lidé musí čekat ve frontě až dvě hodiny, aby mohli natankovat. K nedostatku pohonných hmot přispívá také vysoká poptávka, která je způsobena četnými slevami, jež nedávno zavedla společnost TotalEnergies.

Podle ujištění ministra životního prostředí Christopha Bechua, které v sobotu zaznělo v rozhlasové stanici France Info, vláda nebude motoristům přidělovat benzín na příděl ani omezovat čerpací stanice. Kromě toho nepředpokládá jiná omezení než zákaz plnění kanystrů na určitých místech. Zároveň žádá občany o dávku zdravého rozumu: „Vyzýváme lidi ke klidu a zodpovědnosti.“

Zdroj: moto.pl