Ford ukázal, jak budeme v budoucnu parkovat. Čeká nás revoluce

Přidat na Seznam.cz

Společnost Ford představila řešení, jak problém s parkováním odstranit. Automatizovaný parkovací systém je nastaven tak, aby řidiči mohli zůstat mimo své vozy, zatímco jejich vozidlo samo zaparkuje na parkovací místo.

Automatizované parkování s obsluhou umožňuje řidičům pomocí aplikace automaticky zaparkovat svůj vůz. To vše se provádí, když je řidič mimo vozidlo. Tato technologie je stále ve fázi výzkumu. Očekává se, že toto řešení odstraní stres spojený s parkováním, a mohlo by být rozšířeno tak, aby řidiči mohli poslat své vozidlo například do myčky nebo na dobíjecí stanici.

V Evropě má standardní parkovací místo rozměry 2,44 × 4,88 m. Mnoho vozidel se v průběhu let zvětšilo, ale velikost parkovacích míst zůstala stejná. Automatické parkovací systémy jsou navrženy tak, aby na stejný prostor bylo možné umístit mnohem více vozidel.

Jak funguje automatický parkovací systém?
Při automatickém parkování s obsluhou převezmou kontrolu nad vozidlem senzory nakonfigurované na parkovišti a řídí veškerý provoz na parkovišti. Po příjezdu na parkoviště nechá řidič vozidlo na určeném místě a pomocí aplikace FordPass zahájí automatické navádění na volné parkovací místo.

Parkovací senzory rozpoznají a lokalizují vozidlo a řídí jeho parkovací manévr. Pokud technologie zjistí, že se vozidlu něco postavilo do cesty, okamžitě ho zastaví. Zaparkované auto se může stát také místem pro doručování zásilek. Kurýrní společnosti, které mají přístup do vozidla, budou moci nechávat zásilky v zavazadlovém prostoru.

Automatizované parkování s obsluhou bude možné, pokud budou na parkovištích instalovány vhodné senzory. Vozidla zařazená do automatizovaného parkování by měla mít automatickou převodovku, elektronickou kontrolu stability, posilovač řízení a elektrickou parkovací brzdu. Inteligentní komunikační jednotka pro automatické parkování bude také zapotřebí.

Ford předvede automatický parkovací systém na veletrhu IAA, který se koná do 12. září v Mnichově.

Zdroj: Ford