Ford Raptor Dakar se nepodobá žádnému sériovému kamionu. Řídit ho bude Carlos Sainz

Přidat na Seznam.cz

Modely Raptor jsou dnes tak populární, že se mohou zdát jako každodenní nákladní vozy. Tyto vozy si nejprve udělaly jméno a svou pověst si nadále budují zdoláváním nejtěžších terénních závodů na světě. Brzy se na Dakar vydá Ford Raptor s některými z  nejzkušenějších pracovníků světa rallye za volantem, píše portál The Drive.

Žádná podoba sériovým vozům

Je to speciálně postavený závodní vůz, který bude v roce 2025 usilovat o vítězství. Zajímavé je, že mu říkají prostě Ford Raptor a nepřipojují ho k modelům F-150, Ranger nebo Bronco Raptor, který  se ani v nejmenším nepodobá sériovým modelům.

Pro tyto specializované dakarské kamiony je typické, že jsou samy o sobě vyjímečné. Audi E-Tron, které letos zvítězilo, se naprosto liší od všeho, co v reálném světě uvidíte se čtyřmi kruhy na mřížce chladiče. To proto, že jde o výkladní skříně výkonné techniky, které se neřídí přísnými homologačními pravidly. Tohle jsou špičkové vozy, které se nestarají o to, co říkají silniční zákony o obrovských pneumatikách, na kterých se bez blatníků prohání kameny.

Zatím se neví, co bude Raptor pohánět

Je otázkou, co bude Raptor pohánět, protože předpisy jsou v tomto smyslu dost otevřené. Možná to bude sériový hybrid jako E-Tron, nebo možná předvede techniku Ford EcoBoost, jak jsme zvyklí.

Nejzkušenější řidiči

Ford také oznámil dva ze čtyř řidičů za volantem: Carlos Sainz starší a dvojnásobný vítěz WRC a dvojnásobný vítěz Dakaru Nani Roma. První z nich letos zvítězil s Audi, čímž rozšířil svůj seznam ocenění, zatímco druhý navazuje na spolupráci s týmem Ford M-Sport, který ho v roce 2024 nasadil do kamionu Ranger T1+. Jak to tak vypadá, nikdo z účastníků tohoto programu se s tím nemaže. Chtějí zlato.

Zdroj: The Drive