Ford omezí výrobu modelu Focus v Německu. Co bude s továrnou dál?

Přidat na Seznam.cz

Budoucnost závodu společnosti Ford v německém Saarlouis je nejistá. Výrobce hodlá od srpna 2022 omezit výrobu. Pracovníci se obávají, že toto rozhodnutí povede k přebytku pracovních sil, píše server Wsws.

O plánech společnosti Ford informoval německý odborný časopis Automobilwoche, který cituje prohlášení Markuse Thala, šéfa podnikové rady závodu v Saarlouis. Podle jeho informací se od 29. srpna výrazně sníží průměrná produkce zde vyráběného modelu Focus.

Zpráva přichází krátce poté, co Martin Sander převzal vedení evropské divize osobních automobilů Ford a německých provozů, včetně závodů v Saarlouis a Kolíně nad Rýnem. Vzhledem k nedávným krokům výrobce není těžké nabýt dojmu, že se upřednostňuje druhá možnost.

V březnu 2022 Ford oznámil, že investuje 2 miliardy dolarů, v přepočtu cca 44 miliard Kč do závodu v Kolíně nad Rýnem, kde bude vyrábět elektromobily na platformě MEB dodané společností Volkswagen. Jedná se o jeden z pilířů evropské strategie, podle níž se Ford od roku 2030 stane plně elektrickou značkou.

Vzhledem k tomu není marginalizace závodu v Saarlouis, který se specializuje na výrobu spalovacího motoru Focus, překvapivá. Konkrétní a veřejná rozhodnutí o budoucnosti továrny by měla být přijata do konce června.

Zdroj: wsws.org