Ford Mondeo u nás končí! Bude nahrazen tímto modelem

Přidat na Seznam.cz

Ford Mondeo již mnoho let plní roli rodinného kombi i manažerské limuzíny. Po téměř 30 letech se loučí, ale pouze s Evropou. V tichosti mizí z evropské nabídky, ale stále se plánuje jeho pokračování pro čínský trh. My v Evropě pokračujeme v přechodu na elektrická SUV. A tento model od Fordu přijde na trh už za dva roky, píše server Autocar.

Mondeo se v Evropě páté generace nedočká. Uzavírá se tak jedna kapitola v životě tohoto na našem trhu poměrně oblíbeného modelu. Jedná se o vůz, který v minulosti nahradil známý Ford Sierra a jeho pouť trvá již téměř 30 let. Právě tento měsíc sjel z výrobní linky ve španělské Valencii poslední model Mondeo určený pro evropský trh.

Smutné je, že se Mondeo nedočkalo žádného oficiálního rozloučení, jak už to u úspěšných modelů bývá. Žádná tisková konference, žádné oficiální prohlášení. Stačí příspěvek produktového inženýra společnosti Ford Federica Ertla na sociální síti LinkedIn. Zveřejnil fotografii evropského Mondea na rozloučenou.

Ford Mondeo se stal celosvětovým modelem značky Ford. V USA se však prodával jako Fusion a u nás se pod tímto názvem prodával jako mini-MPV. To však nic nemění na tom, že se jednalo o úspěšný model značky Ford. I v současnosti je na trhu ojetých vozů stále dostatek modelů Ford Mondeo.

Proč končí v Evropě?

Svůj podíl na tom může mít i přesun výroby z belgického Genku do španělské Valencie. Svou roli nehrál ani koronavirus nebo krize v dodávkách polovodičů. Hlavní překážkou pro Mondeo v Evropě je však změna preferencí majitelů vozů. Limuzíny už nejsou tak „in“ jako modely SUV. A právě tímto směrem se chce Ford v Evropě vydat.

V letech 2023 a 2024 přijdou na trh nové elektrické modely SUV, které si do rodného listu zapíší německý Kolín nad Rýnem. Nevíme, které z těchto SUV se stane přímou náhradou za Mondeo, ale stejně tak i Ford Galaxy ve stylu MPV. Mondeo tedy přežije, ale pouze pro Čínu. A tak se křivky páté generace stanou pastvou pro oči pouze v Asii.

Pro ty, kteří ho chtějí a nemohou bez Mondea žít, existuje pouze jedna možnost. To je individuální dovoz. Ať se nám to líbí, nebo ne, SUV vládnou automobilovému trhu, alespoň v Evropě. Výsledek je již vidět na našich silnicích. Limuzíny, kombi, MPV a další vozy jsou nedostatkovým zbožím, protože o své místo bojují i modely SUV od výrobců jako Ford.

Zdroj: autocar.co.uk