Firma Nokian přesouvá část své výroby z Ruska. Reaguje tak na vyhlášené sankce

Přidat na Seznam.cz

Finská společnost vyrábějící pneumatiky reagovala na sankce uvalené na Rusko. Nokian Tyres a částečně přesune výrobu ze své továrny v Rusku do Finska a Spojených států. Již nyní organizuje přepravu pneumatik, napsal server The Enge Markets.

Společnost Nokian Tyres reaguje na oznámení o uvalení sankcí na Rusko a přesouvá některé své klíčové výrobní linky do Finska a USA. Není však jisté, zda se Nokian z Ruska stáhne úplně, ani to, zda se jedná o dočasné nebo trvalé opatření. V současné době čeká na rozhodnutí politiků o sankcích nejen společnost Nokian.

Továrna poblíž Petrohradu je prvním závodem společnosti Nokian, který byl otevřen mimo Finsko. Rusko bylo vybráno pro své nižší výrobní náklady, značné vládní pobídky a blízkost nejdůležitějších evropských trhů.

Výstavba závodu nedaleko Petrohradu byla zahájena v červnu 2004 a o rok později vyjely z továrny první pneumatiky. Její příběh se možná pomalu chýlí ke konci, i když podle agentury Reuters nelze všechny prvky výroby rychle přenést do jiných továren. Společnost Nokian oznámila, že zahájila přepravu pneumatik z ruského závodu do nejbližších skladů mimo Rusko.

Výroba jedné pneumatiky trvá přibližně 84 hodin, od samého začátku až po hotový výrobek. V ruské továrně, která pracuje 24 hodin denně a 7 dní v týdnu (se dvěma přestávkami v roce), se denně vyrobí 45 000 pneumatik. To znamená, že z továrny nedaleko Petrohradu vyjíždí každý den 50 nákladních automobilů a stejný počet převáží materiál potřebný k výrobě.

Zdroj: theedgemarkets.com