Fiat Chrysler se přiznal k podvodům s emisemi. Zaplatí pokutu 6,6 miliard Kč

Přidat na Seznam.cz

Bývalý člen koncernu Fiat Chrysler se přiznal k podvodům s emisemi. V USA manipulovala s emisními systémy vozidel Jeep a RAM, čímž se nezákonně obohatila na úkor zákazníků, které rovněž uvedla v omyl, jak píše server ADAC.

FCA je nyní pod křídly společnosti Stellantis a její americká odnož, FCA US, souhlasila se zaplacením pokuty ve výši 300 milionů dolarů, v přepočtu cca 6,6 miliard Kč. Aféra VW Dieselgate zůstává v povědomí odborné i laické veřejnosti dodnes, ale přestože se zdá, že je již minulostí, vyšetřování v pozadí stále pokračuje. A rozhodně není u konce, naopak, odhaluje další a další tajemství.

Navíc se ukázalo, že zásahy do softwaru, který upravuje emise spalovacích motorů, byly u mnoha automobilových společností poměrně běžnou praxí. Nejnověji se k tomu po letech vyšetřování přiznal i bývalý koncern FCA v USA.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo americkou pobočku společnosti Stellantis (dříve FCA) z podvodů při měření emisí spalovacích motorů. Po několikaletém vyšetřování se společnost k údajné činnosti přiznala a souhlasila se zaplacením pokuty ve výši 96 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč) + 204 milionů dolarů (4,4 miliard Kč) ze zisku vytvořeného tímto podvodem. Případ se týká více než 100 000 vozidel Jeep a RAM. Automobilka souhlasila, že postižené vozy stáhne a na vlastní náklady uvede do souladu s emisními normami USA.

Zdroj: adac.de