Evropská unie chce povinné registrační značky a pojištění pro koloběžky. Počet nehod roste

Přidat na Seznam.cz

Nová legislativa EU sjednotí pravidla a zavede povinné pojištění pro elektrické skútry, které mají často podobné parametry jako malé motocykly. Dovoz takového skútru, a to i přímo z Číny, nyní není problém a Brusel přináší další regulaci, která bude platit v celé EU. Počet nehod, do nichž jsou elektrokoloběžky nějakým způsobem zapojeny, rok od roku roste, stejně jako jejich rostoucí popularita. Otázkou samozřejmě je, jak nová přísnější pravidla zamíchají kartami.

Euroúředníci se rozhodli jednat. Koloběžky a zejména ty s větším výkonem mohou způsobit škody na zdraví lidí i na majetku.

Pojištění odpovědnosti, známé také jako pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, je od příštího roku nevyhnutelné, pokud vaše e-koloběžka jede rychleji než 25 kilometrů za hodinu nebo pokud váží více než 25 kilogramů a jede rychleji než 14 km/h. V současné době se uvažuje také o zavedení registračních značek pro e-koloběžky, jak napsal server Novinky.

„Vymezení povinností vůči výkonným e-skútrům, jejichž výkon se dá přirovnat k malým motocyklům, považujeme za velmi správné,“ myslí si Jan Matoušek, šéf České asociace pojišťoven.

Nehod přibývá

V sousední České republice porovnávali nehodovost klasických a elektrických kol a poté se podívali na dopravní nehody s účastí elektrických a klasických koloběžek. Rozdíl je propastný. Z celkového počtu nehod na kolech tvoří nehody elektrokol pouhých 13 procent. Například elektrokoloběžky mají v negativním žebříčku jednoznačně navrch. Jsou účastníky dvakrát většího počtu nehod než běžné koloběžky.

Zdroj: redakce, novinky.cz