EU navrhuje celoevropské sledování přestupků a zabavování řidičských průkazů

Přidat na Seznam.cz

Evropská komise si stěžuje, že až 40 % všech (pochopitelně předpokládaných až do vyšetření) přestupků spáchaných řidiči v zahraničí zůstává nepotrestáno. To chce nyní změnit tím, že ve spolupráci s členskými státy EU umožní celoevropskou kontrolu přestupků i odebírání řidičských průkazů. Nová legislativa má umožnit úřadům přístup ke všem registrům dokladů v jednotlivých zemích EU, i když prozatím mají být stíhány pouze některé konkrétní přestupky.

Podle německého webu Auto Motor und Sport chce Evropská komise bez ohledu na hranice trestat zejména porušení pravidla bezpečné vzdálenosti, nebezpečné předjíždění a parkování, jízdu přes plnou čáru, jízdu v protisměru a s přetíženým vozidlem a také nedodržení pravidla o vytvoření záchranného pruhu v dopravní zácpě.

Návrh počítá i s dalšími postihy, zatímco dnes úřady řeší překročení rychlosti a jízdu pod vlivem alkoholu ve většině případů pouze u aut s cizími registračními značkami (např. automatizované měření) nebo při kontrole zahraničních řidičů.

Řešením by měl být digitální řidičský průkaz

Měla by také existovat nová celoevropská úprava pro začínající řidiče s nulovým limitem alkoholu na zkušební dobu dvou let, jak je tomu v současnosti například v Německu. A také by mělo dojít ke změnám ve výuce v autoškolách se zaměřením na „zranitelné účastníky silničního provozu“, čímž se zřejmě myslí hlavně cyklisté a chodci.

Další novinkou má být automatické odebírání řidičských průkazů v celé EU za závažné přestupky, jako je překročení rychlosti o více než 50 km/h nebo nehody s následkem smrti či vážného zranění. V takových případech budou moci jednotlivé země uložit cizincům všeobecný zákaz řízení.

Kromě toho se evropské orgány staví také proti tzv. řidičské turistice. Pokud by byla zakázána, řidiči by již neměli šanci získat nový řidičský průkaz v zahraničí poté, co jim byl odebrán v jejich domovské zemi nebo ve třetí zemi. K užší spolupráci mezi úřady má přispět zavedení digitálního řidičského průkazu.

Zdroj: redakce, AMS